Łódzkie biblioteki zapraszają do odwiedzenia swoich „zielonych zakątków”
Pomysł utworzenia „zielonych zakątków” wpisuje się w proekologiczną działalność miejskich bibliotek. Jak informuje łódzki magistrat czytelnicy będą mogli skorzystać z ogródków, placyków, podwórek czy patio. To miejsca spotkań, relaksu z książką, integrujące lokalną społeczność, już także na etapie powstawania, gdyż w większości mieszkańcy brali czynny udział w ich tworzeniu.
Nowo powstałe „zielone zakątki” to:
- Biblioteka SŁÓWKA – lipiec 2022, projekt zrealizowany z Fundacją IRIS. Warsztaty "Ogród od A do Z", projekt ‘Pamiętajcie o ogrodach”. Projekt pełni rolę edukacyjno-integracyjną środowisk młodzieżowych zainteresowanych tematyką ekologii, ogrodnictwa i aktywności społecznej. W ramach projektu na skwerku przy Biblioteka Słówka powstał ogród społeczny.
W ogródku znajdziemy skrzynie z warzywami, rośnie m.in. rzodkiewka, koper, szpinak. Wiele innych roślin, krzewów i kwiatów jest ozdobą tego terenu. Dla dzieci powstała ścieżka sensoryczna, a na niej kamienie, kora, szyszki i piasek. W budowaniu ogródka pomagali okoliczni mieszkańcy, wolontariusze. Projekt Pamiętajcie o ogrodach finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
- Biblioteka TRAF – sierpień 2022, TRAFione miejsce - ogródek społeczny.
Z niewielkiego trawnika przed biblioteką zrobiono ogródek, który cieszy oko ale jest także miejscem idealnym np. na sąsiedzki piknik. Ogródek powstał w kilka godzin, a pomagali czytelnicy, okoliczni mieszkańcy, wiele dzieciaków miało frajdę przy tej pracy. Posadzono kwiaty, krzewy, trawy ozdobne.
Pomysł ogródka powstał w ramach projektu "Cudzoziemiec-Mieszkaniec-Sąsiad", którego liderem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS (w partnerstwie z Fundacją Białorusini w Łódzkim i Stowarzyszeniem Razem=Sammen) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
- TATARAK – lipiec 2022, TATARAJ, sąsiedzki ogródek na tyłach biblioteki, który wspólnymi siłami z zarośniętego i pozbawionego duszy terenu zamienił się w uroczy zakątek, w którym można się zrelaksować i odetchnąć. Jest huśtawka, meble z palet.
Projekt ogródka powstał w ramach projektu Strefa Aktywności Sąsiedzkiej, którego realizatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
- SIENKIEWICZA - sierpień 2022, projekt ‘Jeszcze w zielone gramy”
Uporządkowano i stworzono zielony zakątek na podwórku Biblioteki przy Sienkiewicza, filia 37, wraz z czytelnikami i sąsiadami, uporządkowano, a następnie zazieleniono bibliotecznego podwórko, posadzono piękne rośliny i posiano łąkę kwietną. "Miejski Program Mikrograntów 2022 Łódź" to program realizowany przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, finansowany z budżetu Miasta Łodzi oraz przez Narodowy Instytut Wolności, ze środków Rządowego Programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030".
- ROZGRYWKA ¬ - pierwszy ogród, który powstał przy filii BMwł.
Stale powiększany i urozmaicany, w każdym sezonie pojawia się nowe elementy ogrodu, współtworzone przez mieszkańców osiedla. W maju 2020 zaczął powstawać ogródek, samodzielnie przy pomocy chętnych czytelników, akcja ratowania zieleni z ogródków działkowych przy ulicy Stolarskiej. Wykopaliśmy wiele roślin od zaprzyjaźnionej czytelniczki, Sierpień 2020 tworzenie skalniaka, wspólnie z czytelnikami budowanie mebli, akcesoriów z drewna, w lipcu 2021 ścieżka sensoryczna dla dzieci. Maj 2022 projekt „Pełne skrzynie”, sadzenie ziół i warzyw, dofinansowany z UMŁ (1000 zł).
CZYTAJ TAKŻE >>> Które łódzkie osiedle jest najlepsze? Radogoszcz, Chojny a może Retkinia?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.