Na terenie dawnych łódzkich zakładów fabrycznych Karola Scheiblera odbywał się wielka rewolucja pod nazwą Fuzja Łódź. Inwestor firma Echo Investment chce, aby kompleks, który znajduje się, przy ul. Tymienieckiego, łączył funkcję biurową, mieszkaniową oraz handlowo-usługową.
Fuzja Łódź. Tak się łączy historię z nowoczesnością
Obecnie realizowany jest tam drugi etap inwestycji, który zakłada pełną rewitalizację historycznego obiektu dawnej drukarni i przystosowanie go do funkcji mieszkaniowej. Koniec prac przewidziano na koniec 2025 roku.Inwestor informuje, że obiekt zostanie nadbudowany tak, aby docelowo osiągnąć cztery kondygnacje (obecnie ma trzy) i 18 metrów wysokości. W ramach rewitalizacji powstanie tu 170 loftów, w tym 60 lokali zaprojektowanych zostało w nowej części. Na parterze budynku znajdzie się 16 lokali, o funkcji gastronomicznej i usługowej. Całkowita powierzchnia budynku z loftami to 12.352 mkw.
Renowacja murów zostanie wykonana - podobnie jak w innych historycznych obiektach Fuzji – metodą konserwacji zachowawczej, która umożliwia pozostawienie jak najbardziej naturalnego stanu czerwonej cegły. Z kolei wykonana nadbudowa pokryta zostanie barwionym tynkiem mineralnym w kolorze miedzi zbliżonym do oryginalnego koloru cegły - informuje firma Echo Investment.
Jak się okazuje, budynek z loftami podzielony będzie na trzy odrębne klatki, w których znajdą się odpowiednio 42, 66 oraz 62 mieszkania o metrażu od 28 mkw. do 111 mkw. Okazałe lofty w części historycznej ulokowane na parterze i pierwszym piętrze, wyposażone zostaną w antresole oraz przestrzeń dzienną wysoką na ponad 6 metrów.
Czytaj również: Śródmieście niczym bogata dzielnica Nowego Jorku. Na dachu tego budynku ma powstać nie tylko basen, ale też boisko!
Inwestor wylicza, że budynek zostanie wyposażony w ogródki, balkony oraz tarasy, które będzie można zagospodarować zielenią. Przyszli mieszkańcy loftów będą mieć do dyspozycji także komórki lokatorskie, rowerownie oraz wielopoziomowy parking samochodowy zlokalizowany w pobliskim budynku. We wspólnocie funkcjonować będzie ponadto Klub Mieszkańca.
Historyczne budynki często odkrywają swoje tajemnice
Każda z klatek budynku z loftami będzie wyróżniała się innym designem nawiązującym do włókienniczej i fabrycznej tradycji Łodzi. To, o czym nie można nie wspomnieć to fakt, że w jednej ze stref ogólnodostępnej z mieszkaniami loftowymi, na co dzień będzie można podziwiać niezwykle secesyjne malowidła, które niedawno zostały odkryte pod warstwą odpadającej farby.Ola Kaczorowska, z biura prasowego Fuzja Łódź informuje nas, że polichromie zostały odkryte na rewitalizowanym terenie dawnego kompleksu Karola Scheiblera od strony ulicy Tymienieckiego. Jest to historyczny budynek, który dawniej pełnił funkcję wykańczalni, obecnie przeznaczony zostanie na funkcję mieszkaniową. Secesyjne polichromie odkryte zostały w jednym z pomieszczeń podczas wykonywania prac budowlanych. Malowidła przedstawiają ornamentalny fryz roślinny oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi, jak np. klucze ślusarskie czy regulator Watta. Niezwykle ciekawy jest także umiejscowiony na ścianie wizerunek protoplasty maszyny parowej - tzw. bani Herona na trójnogu. Odkryte polichromie są niezwykle cennym znaleziskiem pod kątem historycznym dla całej inwestycji realizowanej na pofabrycznym terenie. Malowidła w porozumieniu i w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zostaną odrestaurowane zgodnie z zasadami konserwacji zachowawczej i staną się częścią budynku.
Dawid Wrona, członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Echo – Archicom, przyznaje, że historyczne budynki często odkrywają przed nimi swoje tajemnice.
Tak było i tym razem, gdy rozpoczęliśmy prace przy obiekcie dawnej wykańczalni włókienniczego imperium Scheiblerów w Łodzi. W trakcie demontażu starych instalacji na ścianie pod warstwą odpadającej farby ukazały nam się piękne secesyjne malowidła przedstawiające głównie ornamenty roślinne. Polichromie to prawdziwa perełka dla nas jako inwestora, ponieważ dzięki znalezisku nasze mieszkania loftowe zyskają niepowtarzalnego klimatu i charakteru, który uzupełnia wysoka na 14 metrów historyczna ściana biegnąca wokół budynku mieszkalnego. Projekt mieszkań loftowych w Fuzji autorstwa Medusa Group jest absolutnie wyjątkowy, ponieważ łączy wszelkie wygody i najnowsze rozwiązania dedykowane mieszkaniom z historią miejsca, będącą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Doceniają to nasi klienci, którzy chcą żyć w miejscu nietuzinkowym, w otoczeniu historycznej zabudowy o niepowtarzalnej atmosferze – mówi Dawid Wrona, członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Echo – Archicom.
(zdjęcia: arch. Fuzja Łódź).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.