Reklama

Reklama

Przygoda jakich mało - woda, wiatr, piękne widoki, adrenalina - wszystko w Łódzkiem [ZDJĘCIA | CENY]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Spływ kajakowy to świetny sposób spędzenia wolnego czasu. Może spływ Rawką?

Kajakarzom województwo łódzkie może sporo zaoferować. Rawka, Pilica, Warta, a także Grabia i Widawka to najczęściej wykorzystywane kajakarsko rzeki. Stosunkowo łatwe technicznie (zwłaszcza Pilica i Warta), ciekawe krajobrazowo i krajoznawczo (m.in. zabytkowe młyny wodne nad Grabią) od lat przyciągają licznych amatorów aktywnej turystyki.

!reklama!

Rozwinięta baza turystyczna sprawia że nie ma tu problemu z wypożyczeniem kajaków, czy noclegiem przy wyborze spływu dłuższego niż jednodniowy. Również inne rzeki warto brać pod uwagę przy planowaniu kolejnych spływów – Bzurę, Mrogę, Ner czy Drzewiczkę.

Spływ Rawką jest atrakcyjny ze względu na szczególnie malowniczą okolicę, gdyż rzeka przepływa przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Jest to jednak trasa trudniejsza. Powodem są liczne przeszkody na rzece (zwalone drzewa, śluzy) wymagające od kajakarza gotowości do przeniesienia sprzętu. W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu Gaja zwyciężyła właśnie Rawka, która stanowi nie lada wyzwanie dla kajakarzy, między innymi przez bobry, które budują na niej naturalne przeszkody. Spływ można rozpocząć od Rawy Mazowieckiej, szczególnie malowniczy jest odcinek do Bolimowa.

Kompleks leśny zwany dziś Puszczą Bolimowską jest pozostałością po rozległych lasach rozciągających się jeszcze w końcu XVIII wieku pomiędzy Wisłą, Bzurą a Rawką. Tworzyły go puszcze: Kampinoska, Korabiewska, Jaktorowska, Wiskitska i Bolimowska (Bolemowska). Do dziś pozostała z nich tylko Puszcza Kampinoska (utworzono z niej Kampinoski Park Narodowy) i wiele mniejsza od niej Puszcza Bolimowska, którą objęto mniej restrykcyjną ochroną tworząc Bolimowski Park Krajobrazowy.

Rawka to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych. Na rzece odbywają się liczne spływy kajakowe. Właściciele gospodarstw agroturystycznych nad rzeką założyli stowarzyszenie i zamiast konkurować, wspólnie zabiegają o turystów.

W Ośrodku Turystyki Kajakowej Sosenka wypożyczyć można aż 11 rodzajów kajaków. Do dyspozycji są także domki,w których można spędzić noc.

Grabskie Sioło w Budach Grabskich, którym administruje Zakład Utrzymania Miasta w Skierniewicach to centrum aktywnego wypoczynku na łonie natury. Na kajakarzy, którzy chcą spędzić tam noc czekają Willa Doktorówka, Dom Turysty, domki i pole namiotowe. Grabskie Sioło oferuje do wypożyczenia kajaki 1 i 2-osobowe. Średnio za wypożyczenie kajaka zapłacimy od 50 do 70 złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy