Reklama

Reklama

Przynajmniej 8 tys. zł na rękę – tyle chce początkujący programista

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przynajmniej 8 tys. zł na rękę – tyle chce początkujący programista - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Są świeżo po studiach, kursach, a nawet w ich trakcie. Już u progu kariery młodzi programiści swoje kompetencje wyceniają na 8 000 złotych netto. Co prawda na stanowiskach juniorskich mogą dostać dwa razy mniej, ale ostatecznie wysokość wynagrodzenia, renoma pracodawcy i benefity pozapłacowe są dla nich mniej istotne niż możliwość dalszego rozwoju.

Reklama

Jak wynika z danych portalu rekrutacyjnego dla pracowników IT No Fluff Jobs, młodzi programiści stanowią najaktywniejszą grupę na rynku pracy IT. Okazuje się, że na jedno ogłoszenie juniorskie przypada średnio 40 aplikacji. 

"Juniorzy w świecie IT to początkujący programiści, często świeżo po studiach, kursach czy szkołach programowania. Według naszych danych jest to najaktywniejsza grupa na rynku pracy IT. Aktywnie poszukują pracy i masowo wysyłają aplikacje. Ogłoszenia juniorskie w ciągu kilku tygodni potrafią zebrać nawet 200 aplikacji" - czytamy w raporcie NFJ.

Programiści rozpoczynający swoją przygodę zawodową deklarują znajomość Javy, JavaScript i Pythona (po około 20 proc.). Mniejsza grupa (12,5 proc.) porusza się w C# i C++ jako głównym języku programowania. 

Ponad połowa (60 proc.) osób rozpoczynających pracę jako programiści oczekuje umowy o pracę. Spora część (31 proc.) decyduje się na współpracę z pracodawcą w ramach B2B. Perspektywy rozwoju w firmie są dla nich ważniejsze od atmosfery w miejscu pracy, a nawet od wysokości wynagrodzenia. Najmniej istotne w decyzji o związaniu się z konkretnym pracodawcą są dla programistów renoma oraz benefity pozapłacowe.

Jak wynika z obserwacji autorów opracowania NFJ, finansowe oczekiwania młodych programistów są zależne w dużej mierze od płci aplikującego. Kobiety na początku kariery chcą zarabiać aż o 35 proc. mniej niż mężczyźni. Preferowana przez panie stawka to 5 791,68 zł netto, natomiast dla mężczyzn - 8 904,62 zł netto. Okazuje się jednak, że oczekiwania adeptów programowania zderzają się nieco z rzeczywistością. Kobietom na początku proponuje się wynagrodzenie sięgające około 3,5 tys. zł netto, zaś mężczyznom - 4,2 tys. zł netto. 

Abstrahując od tego, czy oczekiwania finansowe adeptów sztuki programowania są adekwatne do rzeczywistości płacowej w Polsce, zastanawia spora rozbieżność już w samych deklaracjach oczekiwań dotyczących wynagrodzeń wśród kobiet i mężczyzn. W sytuacji, gdy jest popyt na usługi IT nie dziwią wysokie oczekiwania finansowe branży, ale rozbieżności w zarobkach na tych samych stanowiskach, spowodowane li tylko różnicą płci, dają do myślenia.  

Źródło: Bankier.pl / No Fluff Jobs

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy