reklama
reklama

Psy policyjne w Łodzi. Jak są szkolone i do jakich zadań? Czworonogi jakich ras wspierają łódzkich funkcjonariuszy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Psy policyjne w Łodzi. Jak są szkolone i do jakich zadań? Czworonogi jakich ras wspierają łódzkich funkcjonariuszy?  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźO tym, że pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem, ale również świetnym kompanem podczas policyjnych akcji, wiedzą z pewnością funkcjonariusze łódzkiej policji, wspierani przez czworonożnych stróży prawa. By dowiedzieć się o nich więcej postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda proces ich szkolenia oraz specyfika zadań, w których uczestniczą.
reklama

Psy policyjne w Łodzi. W jakich zadaniach wspierają funkcjonariuszy?

!reklama!

Choć to właśnie w Łodzi rozgrywa się akcja popularnego serialu o przygodach psa-komisarza policji, niewielu z nas orientuje się jak faktycznie wyglądają ich zadania oraz proces szkoleniowy.

Aktualnie w łódzkiej policji służą 52 psy oraz 48 przewodników psów służbowych (w 4 przypadkach przewodnicy opiekują się dwoma psami).

Kategorie psów to kolejno: patrolowo-tropiące (32 psy), tropiące (2), patrolowe (3), do wyszukiwania zapachów narkotyków (11), do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (4).

Mimo że to nie wszystkie istniejące kategorie psów służących w policji, w województwie łódzkim psy reprezentują właśnie pięć wyżej wymienionych. Szkolenie czworonogów odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, jest to jedyna taka szkoła dla funkcjonariuszy Policji w Polsce.

reklama

Polecamy: Wiosna przyszła! Łodzianie ruszyli do Parku na Zdrowiu. Musicie zobaczyć te zdjęcia

Szkolenie łódzkich psów policyjnych

W zależności od rodzaju kursu, szkolenie trwa od 4 do 5,5 miesiąca. Psy przed rozpoczęciem kursu dostają tzw. nazwę oraz numer ewidencyjny. Psy zostają również zaczipowane na wypadek ewentualnego zagubienia.

Przed przystąpieniem do pracy szkoleniowej z psami, musi dojść do ich selekcji zgodnie z różnymi kryteriami. Pies musi mieć od roku do dwóch lat, dobry stan zdrowia, nie bać się hałasu a w szczególności wystrzału, mieć dobry aport. Musi być agresywny bądź łagodny – w zależności, do której kategorii psów zostanie zakwalifikowany. Obrona przewodnika i popęd do ścigania to walory przydatne dla psów kategorii patrolowo-tropiącej lub patrolowej. Pies powinien być odważny i zdecydowany  w swoim ataku.

reklama

czytaj również: Stadion ŁKS-u Łódź ma być jednym z najładniejszych obiektów w Polsce. Koniec rozbudowy ma nastąpić już w tym roku!
Zazwyczaj psy spełniające powyższe wymagania to owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois. Wcześniej w łódzkiej Policji służbę pełniły labradory i  cocker spaniel  (do wyszukiwania zapachów narkotyków). Jednakże z uwagi na swój wiek – ponad 10 lat - odeszły na zasłużoną emeryturę.

- Psy służbowe mają wiele sukcesów na swoich kontach. Na przykład odnalezienie narkotyków zakopanych w przydomowej piaskownicy, ukrytych w kosmetyczkach, piwnicach czy pojazdach. Odnalezienie skradzionych przedmiotów porzuconych na drodze ucieczki sprawcy.  Zdarzały się też przypadki wytropienia osób, które chciały targnąć się na własne życie lub doprowadzenia do mieszkania, gdzie ukrywali się sprawcy kradzieży samochodu – wymienia asp. Sztab. Małgorzata Zdulska z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi.

reklama

Ciekawym wątkiem jest nadawanie imion psim funkcjonariuszom. W zależności w którym roku były one przyjmowane na szkolenia, dostawały imiona na tę samą literę.

I tak np. w 2008 roku były to psy o imionach Bariera, Bajm…   W 2009 - Czing… W 2010 - Draker, Dragon... W 2011 - Edif,  W 2012 - Gabako, Gibka...   W 2013 - Hiron, Hel... W 2014 - llza, Irna  W 2015 – Juma, Jazgacz… W 2016 - Kalka, Ksantos…  W 2017 - Lesko, Luba…. W 2018 – Mangan, Monter…  W 2019 – Negi,  W 2020 - Omo, Otello…

Oczywiście w większości przypadków przewodnicy nadają psy imiona "domowe”, którymi posługują się na co dzień np. Mona Liza, Lala, Luna, Akim…

Polecamy: Pumptrack z dwoma torami, park linowy, tyrolka, trampoliny i bezpieczny plac zabaw. To wszystko już wkrótce w Parku Podolskim w Łodzi [zdjęcia]

Szczególna więź z przewodnikiem

Opiekunem psa jest przewodnik z którym pies przeszedł szkolenie we wspomnianym ośrodku. Zdarza się że podczas urlopu bądź zwolnienia lekarskiego przewodnika, zwierzęciem może opiekować się inny przewodnik lub funkcjonariusz, jednakże nie może on przystępować z psem do służby. Wykonuje tylko czynności pielęgnacyjne i utrzymujące psa w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej – karmienie, spacer.

- W służbie przewodnika z psem najważniejsza jest więź, która tworzy się przez lata współpracy. Oprócz realizacji codziennych zadań, należy pamiętać iż czworonożny funkcjonariusz jest traktowany jak członek rodziny i przyjaciel. podkreśla asp.sztab. Małgorzata Zdulska, która podzieliła się z nami wiedzą na temat czworonożnych funkcjonariuszy w strukturach łódzkiej policji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama