Radni przyznali Honorowe Obywatelstwa Miasta Łodzi. Jest to szczególe wyróżnienie za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauki, kultury, gospodarki i polityki.
!reklama!
Te wyróżnienia są wyrazem szacunku i podziękowaniem dla tych, których dokonania i zasługi znacznie wykraczają poza zwykłą granicę obowiązku.
Pani Teresa Żylis-Gara jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku. Urodziła się w Landwarowie koło Wilna (obecnie Republika Litewska).
W konsekwencji zawirowań historycznych wraz z rodziną opuściła Landwarów i zamieszkała w Łodzi, miejscu, które już zawsze będzie nazywała „drugim domem”.
Tutaj podjęła naukę w szkole średniej ogólnej oraz w szkole muzycznej w klasie prof. Stefanii Grabowskiej. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego.
Lata spędzone w Łodzi stworzyły podwaliny pod wielką międzynarodową karierę.
Pan Zbigniew Boniek pełniący obecnie funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ma olbrzymi wkład w rozwój i promocję sportu w Łodzi, a także w budowanie marki i rozpoznawalności miasta w Polsce i za granicą. Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu w 2019 roku zorganizowane zostały w Polsce Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, a ich główna areną był stadion Widzewa w Łodzi. W roku 2020 przypada 110. rocznica powstania klubu Widzew Łódź. W ramach tego jubileuszu radni chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych piłkarzy Widzewa, wybitnego reprezentanta Polski, medalisty mistrzostw świata, triumfatora Ligi Mistrzów i zawodnika wybranego w 2019 roku do reprezentacji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Pan Josef Buchmann to niemiecki biznesmen, znany w świecie mecenas i darczyńca. Urodził się w Łodzi, jako dziecko znalazł się w Litzmannstadt Ghetto. Przeszedł kilka obozów, został wyzwolony pod koniec drugiej wojny światowej z obozu śmierci w Bergenbelsen przez armię brytyjską. W 2009 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz rozwijanie współpracy między narodami. W rok 2014 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.
Pan Daniel Libeskind to znany amerykański architekt i planista miejski. Pochodzi z rodziny polskich Żydów. Jego rodzice po radzieckiej agresji na Polskę trafili do więzienia, a następnie zostali zesłani w głąb ZSRR, dzięki czemu jednak uniknęli Holokaustu. Po wojnie wrócili do Polski. Pan Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje korzenie. Pan Daniel Libeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W najbliższych latach zaprojektuje pierwszy gmach w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu w naszym mieście.
Źródło: BRM
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.