Reklama

Reklama

Radni przyznali Honorowe Obywatelstwa Łodzi. Wśród nich wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej [ŻYCIORYSY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radni przyznali Honorowe Obywatelstwa Łodzi. Wśród nich wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej [ŻYCIORYSY] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Honorowe Obywatelstwa Miasta Łodzi otrzymali: Pani Teresa Żylis-Gara, Pan Zbigniew Boniek, Pan Josef Buchmann oraz Pan Daniel Libeskind.

Reklama

Radni przyznali Honorowe Obywatelstwa Miasta Łodzi. Jest to szczególe wyróżnienie za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauki, kultury, gospodarki i polityki.

 !reklama!

Te wyróżnienia są wyrazem szacunku i podziękowaniem dla tych, których dokonania i zasługi znacznie wykraczają poza zwykłą granicę obowiązku.

Pani Teresa Żylis-Gara jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku. Urodziła się  w Landwarowie koło Wilna (obecnie Republika Litewska).
W konsekwencji zawirowań historycznych wraz z rodziną opuściła Landwarów i zamieszkała w Łodzi, miejscu, które już zawsze będzie nazywała „drugim domem”.
Tutaj podjęła naukę w szkole średniej ogólnej oraz w szkole muzycznej w klasie prof. Stefanii Grabowskiej. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego.
Lata spędzone w Łodzi stworzyły podwaliny pod wielką międzynarodową karierę.

Pan Zbigniew Boniek pełniący obecnie funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ma olbrzymi wkład w rozwój i promocję sportu w Łodzi, a także w budowanie marki i rozpoznawalności miasta w Polsce i za granicą. Dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu w 2019 roku zorganizowane zostały w Polsce Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20, a ich główna areną był stadion Widzewa w Łodzi. W roku 2020 przypada 110. rocznica powstania klubu Widzew Łódź. W ramach tego jubileuszu radni chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych piłkarzy Widzewa, wybitnego reprezentanta Polski, medalisty mistrzostw świata, triumfatora Ligi Mistrzów i zawodnika wybranego w 2019 roku do reprezentacji stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Pan Josef Buchmann to niemiecki biznesmen, znany w świecie mecenas i darczyńca. Urodził się w Łodzi, jako dziecko znalazł się w Litzmannstadt Ghetto. Przeszedł kilka obozów, został wyzwolony pod koniec drugiej wojny światowej z obozu śmierci w Bergenbelsen przez armię brytyjską. W 2009 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz rozwijanie współpracy między narodami. W rok 2014 otrzymał Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.  

Pan Daniel Libeskind to znany amerykański architekt i planista miejski. Pochodzi z rodziny polskich Żydów. Jego rodzice po radzieckiej agresji na Polskę trafili do więzienia, a następnie zostali zesłani w głąb ZSRR, dzięki czemu jednak uniknęli Holokaustu. Po wojnie wrócili do Polski. Pan Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje korzenie. Pan Daniel Libeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W najbliższych latach zaprojektuje pierwszy gmach w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu w naszym mieście.

Źródło: BRM

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy