reklama
reklama

Rak z przerzutami to był wyrok. Teraz specjaliści z Łodzi dają nadzieję na przeżycie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rak z przerzutami to był wyrok. Teraz specjaliści z Łodzi dają nadzieję na przeżycie  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźLekarze z łódzkiego szpitala im. Mikołaja Kopernika stosują nowatorską metodę leczenia zaawansowanych nowotworów, które dają przerzuty do otrzewnej. 
reklama

Lekarze z Centrum Onkologii i Traumatologii szpitala im. Mikołaja Kopernika dają nadzieję tysiącom pacjentów z Łódzkiego, którzy cierpieli na nowotwory dające przerzuty do otrzewnej. Do tej pory taka diagnoza oznaczała wyrok śmierci. Teraz, dzięki łódzkim lekarzom, pojawiła się szansa na przedłużenie życia chorym. Zastosowana przez nich metoda leczenia nie jest powszechnie stosowana. Łódzki szpital jest dopiero 6. placówką w Polsce, która stosuje tego typu zabieg.

HIPEC, bo tak nazywa się ta nowoczesna technika leczenia zaawansowanego raka składa się z dwóch elementów. Pierwszy polega na wycięciu największej części nowotworu. Następnie lekarze podłączają specjalne dreny, którymi pozostałe komórki rakowe są wypłukiwane przez specjalny, podgrzany do temperatury 40 stopni płyn. Substancją aktywną znajdującą się w tym płynie jest cytostatyk. Rozpuszczony w soli fizjologicznej lub w glukozie działa, wspólnie z temperaturą, niszcząco na komórki rakowe. Trwająca około godziny operacja daje bardzo duże szanse na powodzenie.

reklama

– Niektórzy pacjenci po tej metodzie żyją kilka lat. Wyniki ten metody są spektakularne – mówi prof. Arkadiusz Jeziorski, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, kierownik kliniki w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi

Niestety, pomimo najnowocześniejszej aparatury i zastosowaniu nowatorskiej metody, nie wszyscy chorzy mogą skorzystać z tego innowacyjnego leczenia. Specjaliści z Łodzi mogą pomóc tylko pacjentom z nowotworami jajników, żołądka i jelita grubego z przerzutami do otrzewnej.

- To jest aparatura drugiej generacji. Daje szansę przeprowadzenia całego tego zabiegu przy zamkniętej jamie brzusznej. To jest pewnego rodzaju przełom i bardzo duże osiągnięcie w onkologii. Jednak dedykowane nie wszystkim pacjentom. Przede wszystkim pacjentkom z rakiem jajnika z przerzutami do otrzewnej i z rakiem jelita grubego - podkreśla profesor Jeziorski

reklama

Nowa metoda jest stosowana w łódzkim szpitalu już od jakiegoś czasu. Każdy pacjent jest kwalifikowany do operacji po indywidualnym wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza.

Źródło: TVP INFO / Radio Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama