Reklama

Reklama

Recital fortepianowy i wystawa na 105 urodziny

Opublikowano: czw, 13 lut 2020 00:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mistrzowski recital fortepianowy oraz wystawa unikalnych fotografii uświetnią 105. urodziny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.

Recital fortepianowy i wystawa na 105 urodziny

Mistrzowski recital fortepianowy w wykonaniu Ewy Pobłockiej uświetni obchody 105 rocznicy urodzin Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Poprzedzi go wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera prezentujących m.in. Artura Rubinsteina w trakcie próby z udziałem muzyków OSFŁ w 1975 r. Obchodzący w tym roku swoje 90. urodziny Jubilat zostanie odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Już 15 lutego o godz. 19:00 z estrady Filharmonii Łódzkiej zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Ewy Pobłockiej, jednej z najznakomitszych polskich pianistek. Artystkę oklaskiwano w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in.: w Herkules-Saal w Monachium, Auditorio Nacional w Madrycie, Mozarteum w Salzburgu czy Lincoln Center w Nowym Jorku. Ewa Pobłocka dokonała też wielu prawykonań dzieł współczesnych, w tym Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego i Pawła Szymańskiego. Nagrała prawie 50 płyt z repertuarem od baroku do współczesności, zaś jej najnowszy album, zawierający preludia i fugi z I tomu Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha, otrzymał tytuł płyty miesiąca prestiżowego magazynu „Gramophone” i specjalne wyróżnienie japońskiego „The Record Geijutsu”. Właśnie te fugi i preludia, zarejestrowane na wyróżnionym dysku, artystka wykona w Filharmonii Łódzkiej. Artystka swój występ postanowiła zadedykować zmarłemu niedawno wybitnemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.

– Zabiegamy o to, by urodziny Filharmonii były wydarzeniem szczególnym, dlatego, oprócz wyjątkowego recitalu, wieczór uświetni wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera, który niemalże całe życie poświęcił artystom związanym z Łodzią, z teatrami dramatycznymi, ale i operą. Jest również Jerzy Neugebauer autorem ikonicznych zdjęć wykonanych podczas ostatniej wizyty Artura Rubinsteina w Łodzi w 1975 r. Zachwycą kolejny raz! W ramach wernisażu Artysta zostanie odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. - Filharmonia spogląda w przyszłość, czerpiąc z przeszłości, opierając się o tradycję i szanując historię. Wierzę, że treść wystawy uzmysłowi kolejnym melomanom jak wielobarwnym było oblicze łódzkiego środowiska artystycznego drugiej poły XX w.mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. - Współprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia w Łodzi realizuje wiele dotychczas pozostających poza jej zasięgiem inicjatyw kulturalnych. Rezonują tutaj coraz to nowe aktywności artystyczne, także te pozamuzyczne. To daje wiele satysfakcji.

Wystawa fotografii Jerzego Neugebauera, znanego i cenionego portrecisty i fotografa teatralnego, który obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny, zostanie otwarta w foyer Filharmonii Łódzkiej przed koncertem o godz. 18:00. W trakcie swojej kariery zawodowej artysta ten współpracował ze wszystkimi teatrami w Łodzi, co dało mu możliwość utrwalenia wizerunków wielu aktorów i reżyserów oraz uchwycenie w kadrze całkowicie ponadczasowych inscenizacji. W ramach wystawy będzie można obejrzeć ponad 80 prac autorstwa Jerzego Neugebauera, w tym zdjęcia reportażowe, z planów filmowych i produkcji teatralnych oraz portrety znanych osobistości świata kultury. Szczególnie interesującą dla melomanów część wystawy stanowić będą z pewnością zdjęcia Artura Rubinsteina, które Jerzy Neugebauer zrobił podczas ostatniej wizyty patrona FŁ w Łodzi w 1975 r.


Źródło: Filharmonia Łódzka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.