ReFotografie to bardzo dobrze znana łodzianom aplikacja dostępna na system Android, która pozwala odkrywać ciekawe miejsca w mieście. To także strona internetowa o tej samej nazwie. Cały projekt ma przybliżać wiedzę o Łodzi oraz prezentować jej najciekawsze miejsca i historie z nimi związane. Co więcej, aplikacja prezentuje zdjęcia sprzed wielu lat (niektóre fotografie są nawet sprzed wieku) i zestawia je z fotografiami współczesnymi. Dzięki temu możemy na własne oczy przekonać się, jak zmieniło się miasto na przestrzeni wieków.
Dofinansowanie aplikacji było możliwe dzięki funkcji regrantingu. W jej ramach pomoc w formie mikrograntów (do kilku tysięcy złotych) jest przekazywana do podmiotów starających się o dotacje za pośrednictwem innych organizacji społecznych.
- Regranting jest jednym ze sposób wsparcia działań organizacji pozarządowych. To swego rodzaju dotacja na dotacje. Taki mechanizm na wyłonienie operatora, który przekazuje środki finansowe poszczególnym organizacjom czy grupom nieformalnym. Ze względów proceduralnych samorząd nie miałby takich możliwości. Dzięki temu upraszcza się forma wsparcia, jest ona bardziej elastyczna i może dotrzeć do szerszej grupy beneficjentów - powiedział Artur Skórzak z Biura ds. Partycypacji Urzędu Miasta Łodzi
Twórcy aplikacji, czyli Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich “Topografie”, otrzymali dofinansowanie w wysokości 7 tys. złotych. Dzięki dodatkowym środkom było możliwe wzbogacenie zdjęć o nagrania opisujące odwiedzane miejsce.
- Jesteśmy jedną z organizacji, która otrzymała taką dotację. Przeznaczyliśmy ją na zwiększenie funkcjonalności działającej już aplikacji i strony internetowej Refotografie.pl. Dzięki temu możemy odtwarzać na niej dźwięki, a to sprawia, iż jest to pełniejszy wyjątkowy przewodnik po Łodzi - powiedział Michał Gruda z Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich „Topografie”
Autorem fotografii zamieszczonych w aplikacji jest Stefan Brajter. Podczas konferencji prasowej opowiadał on m.in. przed jakimi trudnościami staje poszukując miejsc do sfotografowania.
- Najtrudniejsze jest znalezienie takiego starego zdjęcia, które sprawi mi jak najmniej problemów. Bardzo ważna jest wstępna selekcja tych starych fotografii, bo niestety wiele z nich jest zrobionych z takich miejsc, z których obecnie nie jest możliwe wykonanie fotografii - powiedział Stefan Brajter
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.