Rejestracja aut w czasie pandemii w Łodzi. Ile trzeba czekać na wizytę w wydziale komunikacji?
Co ciekawe, mimo pandemii koronawirusa, w ciągu ostatniego roku w Wydziale Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów UMŁ przybyło około 10 tysięcy zarejestrowanych pojazdów.!reklama!
Na dzień 31 marca 2021 roku zarejestrowanych było 534 920 pojazdów, przy 524 931 pojazdach na dzień 31 marca 2020 roku.
Mimo dużego zainteresowania usługami wydziału komunikacji w Łodzi, czas oczekiwania na wizytę w Wydziale Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów w Łodzi w celu rejestracji pojazdu w 2021 r. to okres około dwóch tygodni.
„Ekspresowa” rejestracja pojazdu w Łodzi. Jak to możliwe?
Po publikacji artykułu dotyczącego wolnych terminów w wydziale komunikacji w Łodzi, do redakcji zgłosił się nasz czytelnik, któremu auto udało się zarejestrować w… 2 dni!
- W marcu kupiłem auto na niemieckich tablicach. Z racji tego że pierwszy wolny termin w wydziale komunikacji wyskoczył mi 14 kwietnia, szukałem innej drogi wyjścia, gdyż MPK w dobie pandemii nie zamierzałem jeździć - opowiada.
- Wpisałem w Google „rejestracja samochodów Łódź”, zadzwoniłem i pan mi powiedział, żebym dostarczył wszystkie potrzebne dokumenty, a oni zajmą się resztą. Koszt takiej usługi to 150 zł - kontynuuje. - Wszystko zostało załatwione w dwa dni, jednego pozostawione dokumenty wraz z oświadczeniem, że ta osoba może załatwić sprawę za mnie, drugiego już jeździłem autem.
Faktycznie w Łodzi działają firmy, specjalizujące się w szybszym załatwianiu takich spraw. Na stronie internetowej jednej z takich firm czytamy nawet następujące zdanie: „Dokonujemy za Ciebie szybszej rejestracji (24h od przejęcia dokumentów)”.
Czy zwykły łodzianin musi płacić za szybszą rejestrację pojazdu?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Łodzi. Jak wynika z odpowiedzi - nie musi.
- Zamiast rezerwować wizytę online, oryginalne dokumenty pojazdów do rejestracji mogą być również pozostawione przez właścicieli pojazdów w pojemniku znajdującym się przy wejściu do siedziby Wydziału lub złożone w kancelarii. Wówczas, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bez pośrednictwa firm z zewnątrz, czas oczekiwania na zarejestrowanie pojazdów fabrycznie nowych (nieposiadających tablic rejestracyjnych) to od 2 do 5 dni bez potrzeby płacenia pośrednikom. Również w razie wskazania przez osobę rejestrująca samochód używany potrzeby możliwie jak najszybszej realizacji sprawy z uzasadnionych względów, jest ona traktowana priorytetowo i załatwiana w jak najszybszym terminie w zależności od możliwości kadrowych - odpowiada przedstawiciel UMŁ.
Jednocześnie dodał, że firmy, które trudnią się ekspresowym rejestrowaniem pojazdów, działają legalnie i posiadają dokumenty od swoich klientów, pozwalające im na taką działalność
- Firmy, czy też osoby, o których mowa posiadają pełnomocnictwa od właścicieli pojazdów do realizacji spraw z zakresu rejestracji, udzielane w formie pisemnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Organ rejestrujący nie ma wpływu na fakt udzielenia takich pełnomocnictw przez właścicieli pojazdów i udostępniania firmom/osobom numeru telefonu komórkowego i adresu mailowego, niezbędnych do umówienia wizyty oraz fakt pobierania opłat za dokonanie tej czynności - zakończył.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.