Remont Placu Wolności. Zgodnie z sugestiami mieszkańców zieleni będzie więcej
!reklama!Remont Placu Wolności to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich, której przebiegu i efektów łodzianie wyczekują. Podczas konferencji prasowej zwołanej w środę, 21 lipca 2021 roku, poinformowano o ostatecznej koncepcji tego ważnego punktu na mapie Łodzi.
- Za chwilę otrzymamy projekt wykonawczy, więc w ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji, na którą wszyscy czekamy. Chcemy oddać tę przestrzeń mieszkańcom – chcemy, by było tu gwarno, by było dużo drzew i zieleni, żeby było to miejsce w którym mieszkańcy mogą również zatrzymać się i pozostać. Chcemy, by Plac Wolności był oazą zieleni w tej części miasta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Zapowiedziano, że na terenie Placu pojawi się wiele drzew: 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb purpurowych. Jak podkreślono, zostaną nasadzone duże drzewa, nawet o wysokości ośmiu metrów.
- Tory zostaną położone tylko w północnej części Placu Wolności. Część od strony Piotrkowskiej chcemy udostępnić dla mieszkańców, by stała się placem lub mini-parkiem miejskim. Zachowany zostanie jednak ten aspekt związany z zawracaniem – wykonany zostanie prawoskręt z ulicy Nowomiejskiej w ulicę Północną, następie możliwość wjazdu na krańcówkę przy Przystanku Architektura. – tłumaczy prezydent Łodzi.
Zgodnie z sugestiami mieszkańców zmiany nie dosięgną centralnej części i symbolu Placu Wolności - pomnika Tadeusza Kościuki.
Remont Placu Wolności. Zrewitalizowana przestrzeń całkowicie samowystarczalna w zakresie gospodarki wodnej
Jak zapewniają urzędnicy, Plac Wolności będzie wizytówką zrewitalizowanej Łodzi.- Jesteśmy otoczeni piętnastoma metrami kwadratowymi betonu niskiej jakości. Idea, która stała za pomysłem nowego Placu Wolności, to całkowite odwrócenie proporcji. Teraz stawiamy na zieleń. Będzie to pierwszy obiekt tej skali w Polsce, który będzie całkowicie samowystarczalny w zakresie gospodarki wodnej. – podkreśla jeden z autorów projektu nowego Placu Wolności, Bartosz Zimny.
Aktualnie przedstawiona przez miasto koncepcja różni się od wcześniejszych planów zagospodarowania tego terenu.
- Przede wszystkim będzie więcej zieleni niskiej. Zmieniliśmy te plany, ponieważ zmieniła się funkcja Placu – nie będzie on terenem pod wydarzenia. Tę funkcje przejmie Rynek Staromiejski. Zieleń zawsze się obroni i jest tym, czego mieszkańcy od nas oczekują – dodaje projektant.
Choć nie podano jeszcze dokładnej daty zakończenia remontu, wiadomo, że miasto musi zakończyć przebudowę w 2023 roku.
Od sierpnia ma również ruszyć remont zabytkowej kamienicy przy Placu Wolności 2. Pierwszym etapem inwestycji będą prace związane z odnowieniem elewacji budynku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.