Sprawdźcie, czym jest renta wdowia i jakie są jej warianty. Dodatkowo ZUS wprowadził możliwość przeliczenia świadczeń, by ułatwić wybór wariantu pobierania świadczenia.
Renta wdowia w 2025 roku
Renta wdowia, to możliwość pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego.Zgodnie z ustawą, wdowy i wdowcy będą mogli otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie, w zależności, która opcja jest dla nich korzystniejsza.
Pod pojęciem renty rodzinnej należy rozumieć również policyjną rentę rodzinną, wojskową rentę rodzinną albo rolniczą rentę rodzinną.
- czytamy na stronie gov.pl
Jak sprawdzić, ile wyniesie renta wdowia – kalkulator
Łączna suma świadczeń renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 roku ta wynosi 1780,96 zł, co oznacza, że renta wdowia nie może być wyższa niż 5342,88 zł. Jednak w marcu 2025 roku przeprowadzona zostanie waloryzacja świadczeń emerytalnych, co oznacza, że kwoty mogą ulec zmianie.Do przeliczenia, który wariant wypłaty świadczenia jest bardziej opłacalny, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie ZUS. Zakład zaznaczył jednak, że wyniki to wartości szacunkowe i nie mogą być podstawą do późniejszych roszczeń.
Komu przysługuje prawo do wypłaty renty wdowiej?
Prawo do wypłaty renty rodzinnej w „zbiegu” z „własnym” świadczeniem (tzw. renta wdowia) przysługiwać będzie wdowie lub wdowcowi, którzy osiągną wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz nie zawarli nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
Renta wdowia – kiedy zacznie obowiązywać?
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 roku. Prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
Dla wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r. prawo do wypłaty świadczeń w „zbiegu” powstanie z dniem 1 lipca 2025 r.
- czytamy na stronie gov.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.