Dziewiętnastowieczny budynek stoi na działce należącej niegdyś do Juliusza Gernotha. Kamienica ma cztery kondygnacje, dwie oficyny i wozownię. Obecnie znajduje się tuż za skrzyżowaniem z ul. Gdańską. Już niedługo w tym miejscu pojawią się robotnicy, aby przywrócić dawny blask zabytkowemu obiektowi.
Rewitalizacja wkracza na ul. Legionów
Prace remontowe będą polegały m.in. na podniesieniu poddasza, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie mieszkań na najwyższej kondygnacji. Ponadto modernizacji zostanie poddany budynek dawnej stajni i przybudówki, w północno-zachodniej części działki wybudowana będzie kotłownia.Podwórko zostanie częściowo utwardzone, dzięki czemu powstanie przejazd prowadzący od bramy do miejsc parkingowych z kostki kamiennej. Na ulicy przy elewacji budynku pojawią się chodniki oraz zieleń w postaci trawników i niskich drzew. W północnej granicy działki (oraz na jej niewielkich odcinkach w częściach wschodniej i zachodniej) robotnicy postawią murowane ogrodzenie (wraz z pnączami roślinnymi). Dodatkowo zostanie wykonane oświetlenie terenu. Ciekawym rozwiązaniem, które ma podkreślić wyjątkowe piękno kamienicy będzie iluminacja elewacji frontowej budynku od ul. Legionów.
Ciekawostką jest fakt, że w frontowym budynku zachował się dawny podział mieszkań. Dzięki takiemu rozwiązaniu dawna obsługa kuchni czy pomieszczeń gospodarczych odbywała się z drugiej klatki schodowej przeznaczonej dla służby.
Kamienica przy legionów 37A kryje w sobie jeszcze wiele niespodzianek. Znajdują się w niej m.in. ponad stumetrowe mieszkania wyposażone w kaflowe piece i kominki, wozownia, liczne zdobienia i sztukaterie. W jednym z mieszkań w ścianie zamontowany był barek oraz sejf łódzkiej firmy Karola Zinke, który swoją fabrykę kas ogniotrwałych prowadził od 1881 r. przy ul. Tuwima 16 – w budynku, który został zrewitalizowany w 2011 r. w ramach programu Mia100 Kamienic. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wspomniana już wozownia, w której po zakończeniu prac powstaną pracownie artystyczne i rowerownia. Wozownie były często spotykane na łódzkich podwórkach, jednak nie zachowało się ich dużo, co będzie dodatkowym akcentem rewitalizowanej posesji.
Po remoncie zaplanowano:
- w budynku frontowym – poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na restaurację, lokal usługowy, biura na trzech piętrach,
- w budynku prawej oficyny – poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na rowerownię oraz pracownie, pozostałe kondygnacje – mieszkania,
- w budynku lewej oficyny – poddasze użytkowe mieszkalne, parter przeznaczony na pomieszczenia pracowni artystycznych, pozostałe kondygnacje – mieszkania,
- w budynku przybudówki - mieszkania,
- w budynku dawnej stajni - pracownię artystyczną.
- 27 mieszkań komunalnych,
- 1 lokal usługowy,
- 1 restauracja,
- 6 biur,
- 4 pracownie artystyczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.