Reklama

Reklama

Rok temu zdaliśmy egzamin na szóstkę. Dziś pokażmy, że nadal jesteśmy razem z Ukrainą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rok temu zdaliśmy egzamin na szóstkę. Dziś pokażmy, że nadal jesteśmy razem z Ukrainą - Zdjęcie główne

Od roku Ukraina dzielnie walczy o swoją Ojczyznę | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W  pierwszą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę przed Urzędem Marszałkowskim w Łodzi zostanie otwarta plenerowa wystawa "Rok walki o wolność". Urząd Wojewódzki będzie podświetlony w barwach niebiesko-żółtej i biało-czerwonej, a ul. Piotrkowską przejdzie marsz "Pokój dla Ukrainy".

Reklama

W przypadającą w piątek pierwszą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę w Łodzi zaplanowano szereg wydarzeń, które mają być wyrazem solidarności z Ukraińcami.

Marszałek woj. łódzkiego: Tego dnia bądźmy razem 

Przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza o godz. 16.30 zostanie otwarta plenerowa wystawa "Rok walki o wolność", przedstawiająca 365 dni oczami obywateli Ukrainy. Składają się na nią zdjęcia nadesłane przez Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w województwie łódzkim.

Pokazują oni swoje miasta, wsie, ulice, a przede wszystkim ludzi, zarówno tych, którzy walczą o wolność ojczyzny, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Jak podają organizatorzy, są to prywatne fotografie robione w schronach, pod zniszczonymi blokami, podczas akcji ratunkowych po wybuchu pocisku. Dokumentują wydarzenia i przypominają przeżycia, których doświadczyły ofiary rosyjskiej agresji.

Do spotkania z przebywającymi w Łodzi Ukraińcami, przy okazji symbolicznego otwarcia ekspozycji zaprosił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Spotkajmy się tam, aby wspólnie wysłuchać ukraińskiego hymnu, dając tym dowód naszej solidarności oraz wiary w zwycięstwo Ukrainy nad rosyjskim agresorem. Tego dnia bądźmy razem

- zaapelował.

Również w piątek, od godz. 17, Łódzki Urząd Wojewódzki zostanie podświetlony w barwach narodowych dwóch państw - niebiesko-żółtej i biało-czerwonej.

Jest to symboliczny wyraz naszej solidarności z obywatelami Ukrainy, którzy codziennie stają do walki o swoją ojczyznę oraz z tymi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. To także wyraz sprzeciwu wobec bestialskiego aktu terroru ze strony Rosji

- przekazał wojewoda Tobiasz Bocheński.

Również o godz. 17 z placu Wolności wyruszy marsz "Pokój dla Ukrainy" organizowany przez wolontariuszy z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W ciągu ostatniego roku ta organizacja udzieliła różnorakiej pomocy dla 9 tysięcy Ukraińców w regionie.

Z kolei w pasażu Rubinsteina od godziny 14 do godziny 19 trwać będzie kiermasz rękodzieła, które powstało podczas spotkań uchodźców z Ukrainy w prowadzonej przez Caritas świetlicy.

Zebrane podczas kiermaszu datki przeznaczone zostaną na wsparcie ludzi, którzy znoszą trudy wojny na Ukrainie, m.in. na ciepłe śpiwory, baterie, powerbanki"

- przekazał dyrektor łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski.

Wydarzenia artystyczno-edukacyjne i  spotkanie dla pokoju. Łódź nadal wspiera Ukraińców 

Szereg wydarzeń przygotował również łódzki Urząd Miasta. I tak, w piątek  podświetlone zostano okna w budynku d strony ul. Piotrkowskiej w kolorach flagi Ukrainy. Natomiast w ramach działań wokół rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie odbywają się wydarzenia organizowane zarówno przez Łódzkie Centrum Wielokulturowe, jak i Centrum Spilno UNICEF. Będzie to:

 • Łódzkie Centrum Wielokulturowe w partnerstwie z Fabryką Sztuki organizuje Ukraiński miesiąc dla Europy - szereg wydarzeń artystyczno-edukacyjnych prezentowanych szerokiej publiczności przez ukraińskich artystów. Miej­sce: Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3,  wstęp: bez­płat­ny, ko­niecz­na re­zer­wa­cja miejsc, 
 • 24 lutego 2023 / piątek  godzina: 19:00, Otwarcie wystawy “Ciało obce” twórczyni: Yuliya Tabenska, wystawa czynna codziennie do 8 marca 2023 r.,
 • 24 lutego 2023/piątek godzina: 20:00, koncert zespołu KINVA,
 • 25 lutego 2023/sobota godzina: 19:00, koncert polsko-ukraiński „Spotkanie dla pokoju” twórcy: Zoryana Dybovska Ensemble oraz Dzikie Jabłka i Piewnica,
 • Centrum Spilno UNICEF  24 lutego organizuje dla uchodźców oraz osób ich przyjmujących zajęcia, miejsce: Centrum Spilno UNICEF w Łodzi, ul. Tuwima 17a, wstęp i wszelka działalność: bezpłatna
 • 25 lutego 2023/sobota:
  10.30 - Taniec współczesny
  12.00 -  Język polski dla młodzieży
  13.00 Teatr playback- improwizacja terapeutyczna
  14.30 - Misy Tybetańskie- relaksacja
  16.00 - 19.00 - Bal Karnawałowy.
Warto dodać, że mieszkańcy naszego regionu od samego początku byli zaangażowani w pomoc Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. Wiele osób znalazło w naszym województwie swój nowy dom, pracę i przyjaciół. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy