Reklama

Reklama

Rośnie liczba aut elektrycznych na polskich drogach. Więcej jest ich również w Łodzi [raport]

Opublikowano:
Autor:

Rośnie liczba aut elektrycznych na polskich drogach. Więcej jest ich również w Łodzi [raport] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pod koniec marca 2021 po polskich drogach jeździło 22 tys. 291 aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwszy kwartał 2021 ich liczba zwiększyła się o 3 tys. 555 sztuk, tj. o 107 procent więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Mamy też dane dotyczące Łodzi.

Reklama

W Łodzi rośnie liczba aut z napędem elektrycznych

W Łodzi na koniec 2020 roku było 444 aut z napędem elektrycznych, a na koniec 2019 - 393, wynika z danych Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Łodzi. Z kolei jeśli chodzi o samochody z napędem hybrydowym, to na koniec 2020 roku było ich 3 tys. 56, a rok wcześniej 1614.

!reklama!

Według ogólnopolskiego licznika na koniec marca 2021 po polskich drogach jeździły 22 tys. 291 elektryczne samochody osobowe, z których 51 procent stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV) – 10 tys. 471 sztuki, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV) – 10 033 pojazdy.

Pod koniec marca 2021 r. po polskich drogach jeździło 22 tys. 291 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) nieznacznie przekroczyły połowę (11 tys. 194 sztuk) tej części parku, a pozostałą część (49,8 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 11 tys. 97 sztuk. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 880 sztuk - czytamy.

Polecamy: Łódź. Rejestracja aut w czasie pandemii. Ile trzeba czekać na wizytę w wydziale komunikacji w Łodzi?

W Polsce rośnie flota elektrycznych motorowerów i motocykli

W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec marca składała się z 9 tys. 366 sztuk.

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 472 szt. W I kwartale 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 40 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 19 takich autobusów, oznacza to wzrost o 111 proc. rdr - podano.

Według licznika, wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec marca w Polsce funkcjonowało 1425 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 tys. 780 punktów). 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Podobnie jak w lutym, w marcu uruchomiono 15 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (33 punkty) - wskazano.

Polecamy: Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy! Nowe przepisy dotkną wszystkich kierowców
Jak zaznaczył prezes PZPM Jakub Faryś, producenci samochodów domagają się +prawa do ładowania+ tj. swobodnego dostępu dla swoich klientów - użytkowników pojazdów z napędami niskoemisyjnymi - do punktów ładowania i tankowania. "Żądanie to dotyczy nie tylko możliwości ładowania pojazdów w miastach i na dużych osiedlach, ale też budowy sieci szybkich ładowarek przy głównych szlakach komunikacyjnych. Polska nie jest samotną wyspą, dlatego infrastruktura ładowania na naszych drogach musi dotrzymywać tempa Europie" – podkreślił.

Licznik elektromobilności, aktualizowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy