Reklama

Reklama

Rośnie liczba cudzoziemców w Łódzkiem. Skąd pochodzą? Jedna narodowość zdecydowanie przeważa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rośnie liczba cudzoziemców w Łódzkiem. Skąd pochodzą? Jedna narodowość zdecydowanie przeważa - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w całym kraju) na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła 658 tys., a w województwie łódzkim - 44,7 tys.

Reklama

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 480,9 tys. Na drugim miejscu są Białorusini - 44,1 tys.  Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich  10,5 tys.

 !reklama!

Dokładnie w ten sam sposób sytuacja wygląda w naszym województwie. Najwięcej zgłoszonych do ubezpieczeń cudzoziemców pochodzi z Ukrainy - 35 319, następnie z Białorusi - 1 741  i z Gruzji – 990.

Epidemia Covid-19 miała duży wpływ na kształtowanie się liczby ubezpieczonych cudzoziemców w ostatnim półroczu. Szczególnie widać to na przykładzie obywateli z Ukrainy, którzy stanowią w sumie ok. 73 procent wszystkich zarejestrowanych do ubezpieczeń cudzoziemców w kraju i 79 procent w Łódzkiem.

Ubezpieczeni z Ukrainy w województwie łódzkim

- W województwie łódzkim na koniec 2019 roku do ubezpieczeń w ZUS zgłoszonych było w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy, w dwa miesiące później (na koniec lutego 2020 r.) było ich już 37 tys., a po dwóch kolejnych miesiącach liczba spadła o 4,5 tys. tj. do 32,5 tys.  ubezpieczonych osób z Ukrainy. Na koniec maja ubezpieczonych z tego kraju było 31 tys., a na koniec czerwca br. - 31,4 tys. Na koniec sierpnia, liczba ubezpieczonych obywateli Ukrainy w województwie łódzkim wzrosła o niemal 4 tys., do 35,3 tys. Czyli do podobnego stanu, jaki mieliśmy na początku roku, przed epidemią – podaje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

- Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in.  z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. Jednak żadna z nich nie podlega ubezpieczeniom w łódzkich placówkach ZUS. Mamy za to 4 osoby z Wybrzeża Kości Słoniowej i 213 osób z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy przyrost nastąpił w latach 2017/2018.

Źródło: ZUS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy