Reklama

Reklama

Rozwód a sprzedaż mieszkania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozwód a sprzedaż mieszkania - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ostatnim czasie skarbówka wydaje korzystne z punktu widzenia osób po rozwodach interpretacje dotyczące zbywania mieszkań po podziale majątku małżeńskiego. Okazuje się, że nie trzeba wcale czekać pięciu lat – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Reklama

Generalną zasadą jest uiszczenie daniny względem fiskusa, jeżeli okres od wejścia w posiadanie mieszkania jest krótszy niż pięć lat.

– Urzędnicy długo twierdzili, że podział wspólnego majątku po rozwodzie jest nowym nabyciem. Powodowało to, że pięć lat, po upływie których nie płacimy PIT, trzeba było liczyć od początku tłumaczy w "Rz" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy z kancelarii GTA.

Jak ustaliła „Rz”, skarbówka wydaje w ostatnim czasie korzystne z punktu widzenia osób po rozwodach interpretacje, w świetle których nie trzeba uiszczać podatku po zbyciu mieszkania nabytego ponad pięć lat wcześniej. Okres ten jest liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Obowiązująca zasada głosi, że podatek należy odprowadzić wówczas, jeśli okres od nabycia wynosi mniej niż pięć lat.

W dzienniku czytamy, że podział majątku w sytuacji rozwodu nie stanowi, de facto, nabycia nowej nieruchomości i tym samym nie powoduje naliczania od nowa pięcioletniego okresu.

Na łamach „Rz” zwraca się jednak uwagę, że czas pięciu lat liczy się od nowa w sytuacji, gdy małżonkowie mieli ustaloną odrębność majątkową.

- Może też się zdarzyć, że małżonkowie mieli wspólnotę majątkową, ale od wspólnego nabycia lokalu do jego sprzedaży po rozwodzie minęło mniej niż pięć lat, wtedy trzeba wykazać transakcję w zeznaniu rocznymwyjaśnia na łamach "Rz" Grzegorz Gębka.

Źródło: Business Insider Polska / Rzeczpospolita

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy