Reklama

Reklama

Rusza remont wyjątkowego budynku przy al. Kościuszki [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: wt, 17 wrz 2019 13:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zabytkowy budynek znajdujący się przy al. Kościuszki w Łodzi doczeka się remontu. Ruszają prace mające na celu odrestaurowanie gmachu, który jeszcze 6 lat temu pełnił rolę siedziby uczelni wyższej, a konkretniej Wydziału Filologicznego UŁ.

Chociaż o remoncie tego budynku myślano już od kilku lat, to dopiero teraz udało się z nim wystartować. Wystarczy tylko wspomnieć, że pierwotnie modernizacja obiektu miała się zakończyć w 2017 roku. Opóźnienia związane z rozpoczęciem prac wynikały z unieważnienia dwóch pierwszych przetargów. Powodem takiego stanu rzeczy były wysokie oferty od potencjalnych wykonawców remontu, które wyraźnie przewyższały planowany budżet.

Przypomnijmy, że do tej pory ten niezwykły architektonicznie budynek był przeznaczony do celów edukacyjnych. Do 1945 roku mieściło się tutaj Niemieckie Gimnazjum Reformowane. Tuż po wojnie kształciły się tutaj kadry PZPR, następnie uczniowie szkół średnich i wreszcie studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2014 roku budynek za kwotę 14,6 mln złotych kupił Skarb Państwa. Postanowiono, że w tym właśnie miejscu będzie się mieścić nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi. 16 stycznia 2015 roku w obecności m.in. ówczesnego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, uroczyście przekazano Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Łodzi klucze do nowej siedziby.

Jak czytamy na projektinwestor.pl, harmonogram prac przewiduje m.in. odrestaurowanie klatki schodowej, renowację polichromii i zdobień, odnowienie audytorium oraz remont wieżyczki astronomicznej i przywrócenie jej zegara. W budynku powstanie podziemny parking oraz winda, a na zewnątrz parking dla rowerów. Wszystkie prace odbywać się będą pod nadzorem konserwatorskim.

Polecamy: Polska w TOP 5 krajów europejskich. GDDKiA: to zasłużone miejsce
źródło: projektinwestor.pl / własne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.