Reklama

Reklama

Rząd wprowadza tzw. podatek deszczowy. Gospodarstwo domowe zapłaci średnio 1300 zł rocznie

Opublikowano: czw, 27 sie 2020 10:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podatek od deszczu to rządowa forma walki z suszą. Szacuje się, że gospodarstwo domowe średnio będzie musiało zapłacić około 1300 zł rocznie.

Jest to opłata za zmniejszanie naturalnej retencji terenu, którą ogranicza się poprzez każde dodatkowe zabudowanie. Jest on naliczany od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie deszczówki. Są to powierzchnie: dachów, tarasów, kostki brukowej, niepublicznych dróg i placów.

!reklama!

Aktualnie zobligowani do płacenia podatku od deszczu są ci właściciele nieruchomości, których budynek przekracza 3500 m kw. oraz ci, którzy zabudowali więcej niż 70% nieruchomości. Rząd pracuje nad projektem ustawy poszerzającej te kryteria.

Zgodnie z jej projektem podatek ma dotyczyć każdego właściciela nieruchomości o powierzchni przekraczającej 600 m kw., który ma zabudowane ponad 50% powierzchni działki. Szacuje się, że zgodnie z nowymi zasadami liczba  nieruchomości objętych nowym podatkiem zwiększy się 20-krotnie. Osoby nim objęte będą podzielone na trzy grupy, a kryterium wyznacza możliwość magazynowania wód opadowych.

Trzy wskazane grupy to:

- osoby posiadające urządzenia do retencjonowania wody o pojemności od 10 do 30 proc. odpływu rocznego – 45 gr za 1 m kw. rocznie;
- osoby posiadające urządzenia do retencjonowania wody o pojemności do 10 proc. odpływu rocznego – 90 gr za 1 m kw. rocznie;
- osoby nieposiadające urządzeń do retencjonowania wody – 1,50 zł za 1 m kw. rocznie.

Pieniądze z podatku deszczowego w 75 proc. zasilą budżet Wód Polskich, a w 25 proc. budżet lokalnej gminy. Do obowiązków gminy będzie należało wykorzytanie 80 proc. z tych środków na rozwój retencji deszczówki i innych wód opadowych w swoich granicach. W tej materii nie mamy się czym chwalić - Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o zasoby wodne.

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowy podatek wejdzie w życie. Aktualnie projekt ustawy znajduje się na etapie publicznych konsultacji. Co zrozumiałe podatku nie będą musieli płacić zarządcy publicznych dróg. Wyjątkiem od tej reguły są również kościoły.

Źródło: Dziennik Łódzki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.