Reklama

Reklama

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Ogromne wsparcie dla województwa, znikome dla Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Ogromne wsparcie dla województwa, znikome dla Łodzi - Zdjęcie główne

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Ogromne wsparcie dla województwa, znikome dla Łodzi (fot. UMŁ)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na wsparcie województwa łódzkiego przeznaczonych zostało prawie 126 mln złotych. Sama Łódź, a więc stolica naszego województwa, otrzyma jednak tylko 2 mln zł.

Reklama

Ponad 120 mln zł dla województwa łódzkiego od polskiego rządu. Dla Łodzi - raptem 2 mln zł

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania.

!reklama!

Przypomnijmy, że miasto Łódź otrzymało wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie skutków gospodarczych pandemii COVID-19, w wysokości 93,5 mln zł. Te środki zostały uzyskane w pierwszej turze.

- Aby możliwa była kontynuacja polityki inwestycyjnej miasta, w drugiej turze Funduszu Inwestycji Lokalnych w której do rozdysponowania jest kwota 6 mld zł, UMŁ złożył wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 431 mln zł - tłumaczyli w październiku ubiegłego roku przedstawiciele UMŁ.

I srogo się rozczarowali, bowiem w drugiej turze województwo łódzkie otrzymało 293 mln, za które zrealizuje 130 projektów. Sama Łódź nie dostała jednak ani złotówki. 

- Złożyliśmy wiele projektów, na przykład przebudowa ulic: Telefonicznej, Kniaziewicza, Traktorowej. Z jakiego powodu te inwestycje są gorsze od tych w województwie? Z drugiej transzy pomocy dla samorządów obrabowano ze wsparcia miliony mieszkańców - mówił wówczas oburzony Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący RM w Łodzi.

Zdaniem wojewody łódzkiego winne takiej sytuacji były władze Łodzi, które niepoprawnie przygotowały wnioski.

- Te wszystkie wnioski zostały merytorycznie ocenione. Komisja, analizując wnioski, uznała, że żaden z wniosków Miasta Łódź nie spełnia kryteriów tego rządowego programu - komentował w połowie grudnia Tobiasz Bocheński.

Polecamy: Uwaga! Zamknięty kluczowy przejazd kolejowy w Łodzi. Bedą poważne utrudnienia

Pieniądze dla Łodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 

W ostatniej, trzeciej turze, władze Łodzi liczyły na blisko 40 mln złotych. W naszym mieście dofinansowanie z III tury FRIL miało zostać przeznaczone na przebudowę ul. Krakowskiej (13 mln zł), na przebudowę ul. Traktorowej (8,2 mln zł) oraz na przebudowę ul. Pomorskiej i Mileszki (17 mln zł).

Do budżetu Łodzi wpłynie jednak dużo mniej, bo tylko 2 mln złotych na przebudowę ulicy Krakowskiej.

Jak informuje biuro wojewody łódzkiego, RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów. 

O ile region łódzki faktycznie otrzymał całkiem duże wsparcie, o tyle sama Łódź na pewno liczyła na więcej. Jak informuje magistrat, ubytek w budżecie w związku z pandemią koronawirusa wyniósł ponad 480 mln złotych. Rządowe wsparcie na poziomie niespełna 100 mln zł to, jak podkreślają miejscy urzędnicy, „kropla w morzu potrzeb”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy