W dniu kobiet warto przyjrzeć się służbie kobiet w formacji, która dotychczas uchodziła za typowo męską. Uczestnictwo pań w służbie wojskowej, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej, z roku na rok rośnie i jest trzykrotnie większe niż w wojskach operacyjnych.
Wśród łódzkich Terytorialsów panie stanowią 13 proc. Dlaczego tak chętnie garną się do tego typu służby i dlaczego są w niej doceniane? Kobiety - żołnierze są bardziej skoncentrowane na celach, dużą przy tym wagę przywiązują do relacji. Są doskonałymi analitykami, często lepiej od mężczyzn potrafią zarządzać czasem, cechuje je asertywność i empatia. Służba w WOT umożliwia kobietom zachowanie balansu, pozwala łączyć dotychczasową aktywność zawodową, życie rodzinne oraz pasje ze służbą Ojczyźnie.
- W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 3,5 tys. kobiet. Razem z żołnierzami-mężczyznami budują one formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.
W regionie łódzkim działa 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, która zaprasza wszystkie panie pragnące zrealizować swoje żołnierskie pasje i jednocześnie pozostać w dotychczas wykonywanych misjach prywatnych i zawodowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.