Reklama

Są pieniądze na budowę węzła Teofilów na S14! Gigantyczna dotacja dla łódzkiej inwestycji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czarek Adamski

Są pieniądze na budowę węzła Teofilów na S14! Gigantyczna dotacja dla łódzkiej inwestycji  - Zdjęcie główne

Trwają prace na budowie zgierskiej ekspresówki. Kolejna budowa ruszy na Teofilowie | foto Czarek Adamski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Są pieniądze na budowę węzła Teofilów na drodze ekspresowej S-14. Przypomnijmy, że władze Łodzi interweniowały w tej kwestii, ale do tej pory stanowiska UMŁ i GDDKiA nie wróżyły ostatecznego porozumienia. Teraz opublikowano listy inwestycji, które otrzymają finansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W trakcie konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek 30 maja wyniki ogłosił premier Mateusz Morawiecki. W wykazie inwestycji do realizacji znalazł się węzeł Teofilów.

Spór o węzeł Teofilów. Władze Łodzi krytycznie o decyzji GDDKiA

W połowie stycznia 2021 roku władze Łodzi zainterweniowały w sprawie budowy węzła Teofilów na drodze ekspresowej S14. Włodarze miasta krytycznie ocenili zaniechanie planów budowy odcinka. 

- Bez zjazdu z S14 w ul. Szczecińską, korzystanie z drogi ekspresowej będzie niekompletne - mówił Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - Władze centralne zobowiązały się zbudować S14, a my wyremontować ulicę Szczecińską. Pierwsza deklaracja była w 2005 roku. Podtrzymujemy tę deklarację. Zjazd do Łodzi wybudujemy z własnego budżetu.

Innego zdania byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Szczecińska jest w katastrofalnym stanie i nawet, jeśli nie powstawałaby droga ekspresowa S14, to Szczecińską i tak należy wyremontować. W październiku ubiegłego roku zorganizowano spotkanie w GDDKiA z udziałem reprezentanta ministerstwa infrastruktury, zaproszono na nie panią prezydent, właśnie po to, by rozmawiać o węźle Teofilów i podpięciu go do S14. Pani prezydent nie przyszła, ani nikt z Urzędu Miasta Łodzi. Nikt też nie uprzedził, że miasta nikt nie będzie reprezentował – mówił wówczas Maciej Zalewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Zapowiedziano wówczas, że do realizacji inwestycji potrzeba blisko 70 mln zł.

S14 z węzłem Teofilów. Są pieniądze na budowę zjazdu

W ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych między jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowano dotacje o łącznej wartości 30 mld zł. W poniedziałek 30 maja o wynikach poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Wśród dotowanych inwestycji znalazła się budowa dróg dojazdowych do drogi ekspresowej S14 i poprawa komunikacji na osiedlach Złotno/Teofilów. Inwestycji przyznano 65 mln zł. Inwestycja na Teofilowie otrzymała największe wsparcie finansowe w Łódzkiem.

Wśród wysoko dotowanych inwestycji województwa łódzkiego znalazły się m.in.:

  • Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem – spójny i zrównoważony system transportowy województwa łódzkiego: zakup taboru transportu kolejowego (64 mln 999 tys. 500 zł),
  • Budowa hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim wraz z infrastrukturą drogową (30 mln zł
  • rozbudowa i przebudowa ul. Wolborskiej i ul. Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim (28 mln zł), 
  • Przebudowa / rozbudowa ulic Miedniewickiej, Działkowej, Sybiraków i Starbacicha w mieście Skierniewice (28 mln. 452 tys. 500 zł),
  • Dostawa baz danych GESUT, BDOT500, EGiB i zasilenie tymi bazami systemu infrastruktury informacji przestrzennej przyznana związkom powiatów województwa łódzkiego (26 tys. 631 zł),
  • Budowa i przebudowa sieci dróg publicznych w mieście Kutno wraz z infrastrukturą (23 mln 512 tys. 500 zł),
  • Rozbudowa bazy edukacyjnej w Rudzie Bugaj i Bełdowie (21 mln 250 tys. zł).
Fundusze na realizację inwestycji skierowano głównie do mniejszych ośrodków. Dzięki dotacji ma powstać trzy i pół tysiąca kilometrów dróg, pięć tysięcy kilometrów chodników, inwestycje w budynkach oświaty czy modernizacja infrastruktury OSP. 

Pieniądze zostały przyznane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy