Reklama

Reklama

Sentymentalny powrót do architektonicznej przeszłości w Kinie BODO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sentymentalny powrót do architektonicznej przeszłości w Kinie BODO - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wieczorny przegląd archiwalnych filmów o architekturze z zasobów Wytwórni Filmów Oświatowych, w ramach #detalfest, zapowiada się interesująco.

Reklama

Słowo "archiwalny" jest w architekturze często bardzo mylące, bo przecież owocem dawnych projektów bywa powstanie niezwykłych konstrukcji i budowli wiele lat później. Warto zatem przyjrzeć się, w jaki sposób zostały zrealizowane idee Le Corbusier, czy innych słynnych architektów.

Uczestnicy pokazu zobaczą trzy tytuły związane tematycznie z architekturą. Najpierw filmowy portret jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku - Le Corbusiera. Następnie krótki dokument o Hannie i Kazimierz Wejchertach, którzy ukształtowali tworzone od podstaw miasto - Nowe Tychy. Zaś film poświęcony istotnemu, a niemal zapomnianemu zjawisku w Łodzi, jakim były kolejne edycje "Konstrukcji w procesie", zamknie pokaz.

Człowiek z otwartą dłonią (56’)
Film o wielkim twórcy w dziedzinie architektury, jakm był Le Corbusierowi. I choć dziś mieszkańcy ciasnych bloków przeważnie nie wiedzą kogo mogliby za to przeklinać, to warto zobaczyć myśl słynnego architekta w szerszym kontekście. Film prezentuje wszystkie ważniejsze realizacje Le Corbusiera w krajach Zachodu i Wschodu, przekazując też wypowiedzi o jego pracy wyrażone przez współpracowników z Francji, Indii, USA, Japonii, ale też innych twórców takich jak: Ren Suzuki, Andre Vogensky, Yannis Xenakis, czy Jerzy Sołtan. W filmie ukazuna została istota dzieł Le Corbusiera przez niekonwencjonalne spojrzenie na jego architekturę.

Wejchertowie (18’)
Krótki, filmowy portret architektów - Hanny i Kazimierza Wejchertów, którzy całe swoje twórcze życie poświęcili idei budowy jednego miasta. Autor filmu przedstawił bohaterów niejako na tle ich dzieła. Ujawnił przy tym ich pasje, zamierzenia. Jakie były marzenia twórców miasta, związane z jego powstawaniem i czy zostały zrealizowane? Trzydzieści lat trudu Wejchertów i kierowanego przez nich zespołu architektów nie poszło na marne. Owocem są Nowe Tychy. Interesujące wypowiedzi autorów miasta, ich współpracowników i uczniów pokazują istniejącą silną więź, jaka wytworzyła się pomiedzy nimi w czasie długich lat wspólnego działania. Opowiedzą też o głębokiej satysfakcji z dokonanej pracy i równocześnie świadomości, że jest to dla nich praca nigdy nie skończona, bo przecież twór, jakim jest miasto, rozwija się poprzez stulecia.

Konstrukcja w procesie (58’)
Będziemy mogli zobaczyć rejestrację niezwykłego wydarzenia artystycznego o międzynarodowej randze - "KonstrukcjI w procesie" - które miało miejsce w październiku 1990r własnie w naszym mieście - Łodzi. Było to wówczas już trzecie tego typu spotkanie artystów z całego świata. Liczne instalacje, prace, czy akcje typu performance przedstawiło ok. 100 artystów z 20 krajów. Autor wybrał najciekawsze z nich wpisując je w architekturę, wnętrza hal fabrycznych i plenery Łodzi.

Przegląd filmów o architekturze w Kinie Bodo - #detalfest
28 czerwca (piątek) godz. 20:00

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy