reklama
reklama

Sierpień w Muzeum Miasta Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sierpień w Muzeum Miasta Łodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMuzeum Miasta Łodzi w wakacje ma również interesującą ofertę. Co proponuje nam w sierpniu?
Reklama lokalna
reklama

„Lodzermenscha przemysłowy język postępu”

W sierpniu w Muzeum Miasta Łodzi kontynuowana będzie seria spotkań zatytułowana „Lodzermenscha przemysłowy język postępu” organizowana w ramach inicjatywy – sierpniowe czwartki. Odbywać się będą o godzinie 10:30, a poruszane tematy podczas spotkań brzmią:

1. Anatomia Lodzermenscha – łódzka droga do kariery: 01.08.2019

2. Gryzipiórki i grube ryby w łódzkim kantorze: 08.08.2019

3. Huk przędzarki, stukot krosna – codzienność robotników w Łodzi: 22.08.2019

4. Od rymarza do bednarza – zawody, które odchodzą w zapomnienie: 29.08.2019

Na to spotkanie oraz wszystkie inne organizowane przez Muzeum Miasta Łodzi można się zapisywać na stronie internetowej: edukacja@muzeum-lodz.pl oraz pod numerem telefonu: 692 926 319, 42 307 13 82

reklama

Wydarzenie ma miejsce dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Sierpniowe piątki w Pałacu I. Poznańskiego

Pod nazwą – sierpniowe piątki kryje się inicjatywa mająca na celu zapoznanie wszystkich chętnych, zarówno z historią rodziny Poznańskich jak i wnętrzem jednego z najważniejszych zabytków Łodzi. W każdy piątek (02.08, 09.08, 16.08, 23.08, 30.08) o godzinie 16:00 na wszystkich odwiedzających czekać będzie przewodnik, który oprowadzi uczestników wydarzenia po wystawach stałych i wskaże najciekawsze eksponaty.

Ilość miejsc ograniczona (maksymalnie 25 osób – decyduje kolejność zakupu biletów).

Warsztaty graficzne „Moja książka dla Jung Idysz”

W piątek 23 sierpnia odbędą się warsztaty graficzne zatytułowane „Moja książka dla Jung Idysz”, które poprowadzi Distort Visual. Podczas wydarzenia uczestnicy będą zajmować się tworzeniem własnych rozkładówek z wybraną przez siebie formą np. ilustracją, tekstem, rysunkiem, czy kolażem. Następnie zostaną one powielone przy pomocy czarno-białego ksero i połączone w jedną całość. Kolejnym etapem warsztatów będzie przygotowanie grafik dzięki przeniesieniu ich na techniki warsztatowe druku, takie jak: przedruk, druk wypukły, monotypie oraz ponowne przetworzenie. Dzięki temu procesowi uczestnicy warsztatów zostaną uwrażliwieni na różnorodność oraz indywidualność odbitek. Wydarzenie ma ca celu stworzyć atmosferę twórczej współpracy poprzez możliwość dzielenia się pomysłami, wspólne przygotowanie nakładu, a w konsekwencji stworzenie zeszytu, w którym znajdą się prace wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu.

reklama

Prowadzenie: Aleksandra Ilkiewicz, Przemysław Hoffer

„Weekend z historią. Urodziny Izraela Poznańskiego”

Urodziny jednego z bardziej znanych łódzkich fabrykantów dla Muzeum stały się pretekstem do opowiedzenia o warunkach jakie oferował swoim pracownikom. Organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytania: jakie zarobki obowiązywały w jego fabryce? Czy sprawiedliwe jest przypisywanie mu łatki najgorszego pracodawcy w Łodzi w XIX wieku? Zostaną przeprowadzone również porównania zarobków w fabryce Poznańskiego oraz Scheiblera i Kunitzera. Oprócz odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań w planie wydarzenia uwzględnione jest oprowadzenie po Pałacu Poznańskiego.

24 sierpnia (sobota), godz. 14:00

Dwie strony fabrykanckiego rubla – prace i płace w fabryce Izraela Poznańskiego – prelekcja w ramach cyklu „Weekend z historią. Urodziny Izraela Poznańskiego”

reklama

Prowadzenie: dr Kamil Piskała

W ramach cyklu „Weekend z historią. Urodziny Izraela Poznańskiego” w niedzielę 25 sierpnia odbędzie się prelekcja pod tytułem „Wokół mitu Lodzermenscha: prawdziwe historie i literackie fikcje”. Podczas wydarzenia prelegenci rozprawia się, lub potwierdzą mit o niezwykle dynamicznej karierze jednego z popularniejszych łódzkich fabrykantów oraz odpowiedzą na pytanie kim jest tytułowy Lodzermensch i czy to pojęcie jest zasadne w odniesieniu do Izralela Poznańskiego. Uczestnicy poznają również historię rozwoju ścieżek zawodowych innych łodzian współczesnych fabrykantowi.

Prowadzenie: dr Karolina Kołodziej

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung-Idysz – wystawa, której nie było...”

30 sierpnia o godzinie 13:00 wszyscy zainteresowani zostaną oprowadzeni po wystawie zatytułowanej „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung-Idysz – wystawa, której nie było...” będącej próbą odtworzenia wystawy łódzkich oraz poznańskich artystów, która sto lat temu nie doszła do skutku. Dzięki udostępnieniu zbiorów przez wiele instytucji oraz osób prywatnych, zarówno z Polski jak i z zagranicy, możliwe jest przedstawienie twórczości poznańskiej grupy – Bunt oraz łódzkiej – Jung Idysz. Prezentowane eksponaty stworzone zostały w znacznie oddalonym od siebie przedziale czasowym, ponieważ między początkiem XX wieku a latami 60 również XX wieku. Szczególnie interesującym punktem wystawy jest reprint trzech zachowanych wydawnictw pisma „Jung Idysz”, których przetłumaczeniem na język Polski i Angielski zajęli się językoznawcy Polski oraz Izraela.

Prowadzenie: Adam Klimczak

„Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”

W podziemnej części Pałacu Izraela Poznańskiego 31 sierpnia odbędzie się wystawa poświęcona zobrazowaniu życia w mieście do 1939 roku. Dzięki archiwalnym fotografiom, audiowizualnym treściom, scenografii i rozwiązaniom aranżacyjnym ma pokazać wielokulturowy charakter dawnej Łodzi z uwzględnieniem jej pozytywnych oraz negatywnych elementów. Celem wystawy jest przede wszystkim ukazanie w jaki sposób funkcjonowało miasto łączące na swoim terenie wiele kultur i narodowości oraz pokazanie konsekwencji jakie wojna wywołała w zastanym porządku. Wystawa zostanie poprowadzona w języku angielskim o godzinie 12:30 a w języku polskim o 15:30.

Prowadzenie w języku angielskim: Antonina Pawłowska
Prowadzenie w języku polskim: Beata Kamińska

„(Nie)wyobrażalna okupacja – Łódź i region łódzki w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej”

Podczas wykładu, który odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 14 uczestnicy dowiedzą się jak Niemcy podczas początków okupacji zmienili życie społeczne oraz codzienne łodzian. Dlaczego właśnie Łódź miała być miejscem promieniującej kultury i tradycji niemieckiej oraz jak to, że znalazła się na terytorium tego państwa i związane z tym osadnictwo ludności z III Rzeszy wpłynęło na Łódź. Jak poprzez związek z kulturą okupanta zmieniło się życie duchowe i materialne mieszkańców oraz w jaki sposób ewoluowała architektura i wizerunek miasta reprezentującego cztery kultury.

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI. ODDZIAŁ MUZEUM MIASTA ŁODZI

Wakacje... gotowi... start! Zajęcia w Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum sportu i turystyki podczas wakacji zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zajęciach sportowych, które zostaną poprowadzone przez łódzkich sportowców oraz trenerów. Organizatorzy dla uczestników zaproponowali dyscypliny, takie jak: piłka nożna i koszykowa, lekkoatletyka, szermierka oraz szachy. Po skończonych aktywnościach fizycznych odbędą się zajęcia na stałej wystawie „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”. Dzięki niej uczestnicy poznają historię ruchu olimpijskiego, co wydaje się szczególnie cenne z uwagi na obchody 100-lecia powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Miejsca podczas jednorazowych zajęć przewidziane są dla 25 osób. Zajęcie odbędą się w Muzeum Sportu i Turystyki w Zatoce Sportu przy al. Politechniki 10.

„Sport u Poznańskich” – prelekcja w ramach Urodzin Izraela Poznańskiego

Ponieważ na rozwój i popularyzację sportu wśród łodzian duży wpływ miały zakłady Izraela Poznańskiego rocznica jego urodzin wydaje się idealnym momentem do podjęcia tego tematu. To właśnie zarząd jego fabryki stworzył pierwszy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego przy ul. Srebrzyńskiej, a w 1927 roku powstał klub sportowy IKP, którego zawodnicy odnosili sukcesy w Polsce oraz poza jej granicami. Prelekcja, a także towarzysząca jej prezentacja multimedialna zobrazują ten obszar działalności Poznańskich obejmujący lata do 1914 oraz sukcesy klubu sportowego w czasie międzywojnia.

Prowadzenie: Sebastian Glica

„Opowiedz o swoim podwórku” – zbieramy łódzkie wspomnienia”

Od 1 maja trwa inicjatywa Muzeum Miasta Łodzi zatytułowana „Opowiedz o swoim podwórku” – zbieramy łódzkie wspomnienia” i funkcjonuje w ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”. Muzeum wraz z mieszkańcami Łodzi pragnie zgromadzić i utrwalić wspomnienia osób żyjących w wielowyznaniowym i wielokulturowym miejscu w dłuższej perspektywie. Dzięki temu powstanie zbiór różnorodnych, a zarazem autentycznych opowieści osób, które pamiętają życie w wielokulturowych kamienicach, czasy PRL-u oraz nowe historie z ostatnich trzydziestu lat. Do 30 września tego roku dzięki inicjatywie można podzielić się historią swoją oraz zasłyszaną. Wybrane opowieści zostaną utrwalone w formie audio i dostępne na stałej wystawie „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” oraz stronie internetowej. 


Źródło: Muzeum Miasta Łodzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama