Reklama

Reklama

Śledztwo resortu zdrowia w sprawie aktorów zaszczepionych poza kolejnością – ćwierć miliona kary dla CM WUM?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Śledztwo resortu zdrowia w sprawie aktorów zaszczepionych poza kolejnością – ćwierć miliona kary dla CM WUM?  - Zdjęcie główne

Śledztwo resortu zdrowia w sprawie aktorów zaszczepionych poza kolejnością – ćwierć miliona kary dla CM WUM? (fot. fb KPRM) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że resort będzie wyjaśniać sprawę dot. zaszczepionych poza kolejnością znanych opinii publicznej osób. Stwierdzone nieprawidłowości zakończą się wlepieniem kar pieniężnych.

Reklama

- Doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień - oświadczył na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

!reklama!

Minister zdrowia poinformował, że podczas śledztwa do tej pory nie znaleziono dowodów na to, że aktorzy mieliby być szczepieni w ramach kampanii promocyjnej szczepień przeciwko koronawirusowi. Zastrzegł jednak, że wątek wciąż jest badany.

Kontrolerzy twierdzą, że rektor WUM od początku wiedział o akcji szczepień przygotowanej dla znanych osób świata kultury i sztuki. Prof. Gociong początkowo zaprzeczał, a później twierdził, że jedynie widział znane osoby, wśród innych, chcących się zaszczepić.

- Zostałem poinformowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, że stwierdzone tylko w pierwszym dniu - podkreślam - nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tys. zł. To jest minimalna kara, z jaką musi się liczyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM w przypadku naruszenia zasad Narodowego Programu Szczepień - tłumaczył Niedzielski.  

Minister podkreślił, że za nieprawidłowości odpowiada wiele osób. 

- Wiemy, że jedna osoba już podała się do dymisji, to jest szefowa tego centrum, które było odpowiedzialne za przeprowadzenie szczepień - mówił Niedzielski. Ale nie można udawać, że ta sytuacja odbywała się bez nadzoru, że tutaj tylko odpowiedzialność jest wyłącznie skoncentrowana na jednej osobie. Odwaga przyznania się do winy, do odpowiedzialności jest również honorowym wyjściem z tej sytuacji. Dlatego apeluję do wszystkich zarówno do władz WUM-u, jak i do osób zaszczepionych, żeby tej odwagi cywilnej im nie zabrakło, żeby przyznali się w tej sytuacji do swojej odpowiedzialności, i tam, gdzie nie ma narzędzi formalnych, żeby ta odpowiedzialność skończyła się skruchą przynajmniej i pokorą - oświadczył. 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że to, co się wydarzyło, ma również wymiar etyczny. Powiedział, że jest zarówno zbulwersowany postawą koordynatorów, jak i osób, które poddały się szczepieniu bez kolejki, wbrew obowiązującej umowie społecznej.

Adam Niedzielski poinformował, że śledztwo w tej sprawie ma zakończyć się do końca tygodnia.

Niektórzy zamieszani w sprawie aktorzy tłumaczą, że wzięli udział w szczepieniach będąc przekonani, że to akcja promocyjna programu szczepień, a ich wizerunek stanie się przykładem dla innych. Takie oświadczenie wystosowała jedna z zaszczepionych aktorek, Anna Cieślak.

"Wiedząc, jak wielu Polaków obawia się szczepionki, chciałam dać świadectwo swojego zaufania do jej bezpieczeństwa" – zapewniła aktorka.

"Wierzę naukowcom i lekarzom, którzy zalecają szczepienia, jako bezpieczną i skuteczną drogę do pokonania pandemii i powrotu do normalności" - dodała. Jak podkreśliła, by do tego doszło, konieczny jest "nasz masowy udział w Narodowym Programie Szczepień" – napisała.

Źródło: RMF24.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy