Reklama

Reklama

Śmieci w Łodzi. Ile łodzianie zapłacą za wywóz śmieci w 2021 roku? „Wszystko jest możliwe”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Śmieci w Łodzi. Ile łodzianie zapłacą za wywóz śmieci w 2021 roku? „Wszystko jest możliwe” - Zdjęcie główne

- Dlaczego ta uchwała przez 10 miesięcy nie budziła zastrzeżeń? – pytała podczas konferencji prasowej wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. (fot. UMŁ)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wciąż nie wiadomo, jakie stawki za wywóz śmieci w Łodzi będą obowiązywały w 2021 roku i jak będą one liczone. Pod znakiem zapytania postawiona została bowiem nowa uchwała ogłoszona kilka dni temu.

W środę miejscy radni mieli się pochylić nad nową uchwałą, dotyczącą zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi. To kolejne podejście do zmian w tym temacie, bowiem sprawa zmian systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi ciągnie się od kilku miesięcy. 

!reklama!

Przypomnijmy, że w listopadzie Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję ws. opłat za wywóz śmieci i systemu ich naliczania. Według najnowszego pomysłu, kwoty miały być uzależnione od tego, ile wody zużyjemy. 

Mimo wielu wątpliwości, Rada Miejska w Łodzi uchwaliła zmiany, ale wówczas głos zabrała Regionalna Izba Obrachunkowa, która w połowie grudnia nie zgodziła się na zmiany.

To spowodowało, że Rada Miejska musiała w ekspresowym tempie wprowadzić plan B, który polegał na uchwaleniu nowej kwoty za wywóz śmieci, ale wyliczanej na starych zasadach. Tym sposobem od 1 lutego łodzianie zapłacą za śmieci 34 zł od osoby, a tzw. opłata podwyższona za niesegregowanie wyniesie 68 zł.

Pierwsze niepowodzenie nie zraziło miejskich radnych, którzy przygotowali nową uchwałę i, jak podkreślają, tworząc ją wzorowali się na uchwale, która od kwietnia 2020 roku obowiązuje w Zgierzu. Okazało się jednak, że RIO planuje przyjrzeć się zgierskim przepisom.

- Dziś dowiedzieliśmy się od koleżanek i kolegów ze Zgierza,  że 18 stycznia Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła się z wyjaśnieniem do prezydenta Zgierza i uchwała najprawdopodobniej zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Będzie ponownie badana pod kątem administracyjnym - poinformowała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- Dlaczego ta uchwała przez 10 miesięcy nie budziła zastrzeżeń? A po 4 dniach, od zaprezentowania tożsamej uchwały przez Łódź, budzi wątpliwości prawne! O co tu tak naprawdę chodzi? – pytała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. 

Wątpliwości wiceprezydent Łodzi przekazaliśmy do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Czekamy na odpowiedź ze strony RIO, które opublikujemy w oddzielnym artykule niezwłocznie po ich otrzymaniu.

- Odnoszę wrażenie, że Regionalna Izba Obrachunkowa stała się elementem w całej układance dotyczącej śmieci – powiedział z kolei Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

W związku z decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej, władze Łodzi nie podjęły jeszcze decyzji, czy projekt nowej uchwały zostanie poddany głosowaniu podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. 

- Wszystko jest możliwe. Analizujemy sytuację, która jest dynamiczna. Mamy wrażenie, że RIO będzie szukało każdego kruczka prawnego, żeby tylko unieważnić tę uchwałę - zakończył przewodniczący Gołaszewski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy