reklama
reklama

Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład w Muzeum Miasta Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład w Muzeum Miasta Łodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźInteresująca propozycja Muzeum Miasta Łodzi na najbliższy "Weekend z historią".
Reklama lokalna
reklama

Spacer miejski po Zaginionym Kwartale

Najbliższy „Weekend z historią” w Muzeum Miasta Łodzi nawiązuje do 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W sobotę i w niedzielę (7, 8 września 2019 r.) chętni mogą wziąć udział w spacerze miejskim po Zaginionym Kwartale oraz w spotkaniu przybliżającym postać Etty Hillesum, która solidaryzując się z innymi Żydami, została dobrowolnie deportowana do Auschwitz.

W trakcie sobotniej wędrówki po Parku Staromiejskim i najbliższych okolicach uczestnicy poznają dzieje Zaginionego Kwartału, którego makieta jest stale prezentowana w Pałacu Izraela Poznańskiego. To część miasta, która niegdyś gęsto zabudowana, została zburzona w czasie działań wojennych w okresie II wojny światowej. Kwartał, który dawniej tętnił życiem żydowskiej dzielnicy, stał się obecnie niemym świadkiem tragedii ofiar Holocaustu.

reklama

– Założenie, funkcjonowanie i likwidacja łódzkiego getta stanowi ważną część historii naszego miasta, o której należy pamiętać. Świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń tkwi w przestrzeni miejskiej do dziś, choć nie dla wszystkich jest oczywiste i widoczne. Zależy nam, aby nieustannie podnosić świadomość historyczną mieszkańców poprzez tworzenie różnorodnych wydarzeń tematycznych, m.in. spacerów miejskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – zaznacza Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. 

Wykład o jednostce wobec Holocaustu

Natomiast  w niedzielę, podczas drugiego dnia wrześniowego „Weekendu z historią”, uczestnicy poznają postać Etty Hillesum, Żydówki pochodzącej z Holandii, której postać stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Holokaustu na jednostkę. W latach 1941-1943 Etta prowadziła pamiętnik, chcąc uwiecznić ślady dramatycznych wydarzeń. 7 września 1943 roku, z własnej woli została wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie wkrótce zginęła.

reklama

Wykład, który skupiony będzie wokół tematyki wyrazistej myśli intelektualnej podkreślającej wpływ Zagłady na powojenną filozofię Boga i człowieka, poprowadzi Artur Kołodziejczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Stacja Radegast.

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona:

Kontakt: 692 926 319, 42 307 13 82 / edukacja@muzeum-lodz.pl


Źródło: Muzeum Miasta Łodzi

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama