Idea Foodsharingu - korzyści, korzyści i jeszcze więcej dobrego
!reklama!Idea foodsharingu niesie ze sobą wiele korzyści. W kulturze zbytku i dostępności wielokrotnie gubimy się w kalkulacji naszych realnych potrzeb, przez co wiele nabywanych przez nas produktów i dóbr, m.in. jedzenia nie jest przez nas odpowiednio wykorzystywanych.
Proces uświadomienia sobie własnych potrzeb oraz nauka prawidłowej ich oceny, to trudna praktyka, która nie zawsze kończy się sukcesem. W takich momentach warto przypomnieć sobie o tym, co zrobić z jedzeniem, którego nie potrafimy wykorzystać we własnym zakresie.
Foodsharing działa na zasadzie wolontariatu – z możliwości społecznych lodówek korzystają zarówno pojedynczy mieszkańcy, jak i firmy, które mają problemy z przeterminowaną żywnością. Ze społecznych lodówek mogą korzystać nie tylko osoby potrzebujące, np. dotknięte kryzysem bezdomności, ale też wszystkie inne, które w tym momencie tego potrzebują lub zależy im na ograniczeniu marnowania żywności. Warto uświadomić sobie, że przeciętny mieszkaniec Europy marnuje około 100 kg jedzenia rocznie.
Społeczne lodówki w Łodzi. Gdzie są i jak z nich korzystać?
!reklama!Tak jak w całej Polsce, w Łodzi również działają społeczne lodówki. Jak możemy wyczytać na facebookowej grupie Foodsharing Łódź „Nasza misja to ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Jesteśmy oddolnym ruchem społecznym opierającym się na zasadzie wolontariatu”.
W zamieszczonej informacji czytamy dalej: „Pomysł jest prosty: udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to JADŁODZIELNIE ze specjalnie oznaczonymi lodówkami i szafkami.
Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne - czyli nas wszystkich - do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować (nadaje się do spożycia, ale z jakiegoś powodu nie damy rady jej zagospodarować). Z JADŁODZIELNI może korzystać każdy, komu zależy na ograniczeniu marnowania żywności!”
Aby skorzystać z Jadłodzielni można udać się na:
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny (wejście od ul. P.O.W 3/5; czynna w godz.: pn- pt 6-20; sob 7-20; ndz 8-18) – to pierwsza społeczna lodówka, która została otworzona w Łodzi;
- ul. Strzelców Kaniowskich 9, do społecznego domu kultury Miejsce Spotkań (czynna w godz. : pn- pt 12- 19);
- ul. Wólczańską 108 do Centrum Pomocy Charytatywnej Caritas (czynna w godz.: pn- pt 8- 20).
O inicjatywie foodsharingu oraz uzupełnianiu i korzystaniu ze społecznych lodówek warto przypomnieć sobie zwłaszcza w kontekście nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.