Reklama

Reklama

Społeczne lodówki w Łodzi. Gdzie są i jak działają? Pamiętajmy o nich w kontekście nadchodzących świąt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Społeczne lodówki w Łodzi. Gdzie są i jak działają? Pamiętajmy o nich w kontekście nadchodzących świąt - Zdjęcie główne

Idea społecznych lodówek zyskuje popularność również wśród mieszkańców Łodzi (fot. Foodsharing Łódź) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czym jest foodsharing? Dzielenie się żywnością z innymi to idea, która popularyzuje się na świecie od kilku lat. Chodzi zarówno o jedzenie nadmiarowe, które zostało nam po świętach lub imprezach, ale także to, któremu za chwilę skończy się data ważności, przez co wymaga natychmiastowej konsumpcji. Jak działają społeczne lodówki w Łodzi i gdzie są zlokalizowane? Podpowiadamy.

Reklama

Idea Foodsharingu - korzyści, korzyści i jeszcze więcej dobrego

!reklama!

Idea foodsharingu niesie ze sobą wiele korzyści. W kulturze zbytku i dostępności wielokrotnie gubimy się w kalkulacji naszych realnych potrzeb, przez co wiele nabywanych przez nas produktów i dóbr, m.in. jedzenia nie jest przez nas odpowiednio wykorzystywanych.

Proces uświadomienia sobie własnych potrzeb oraz nauka prawidłowej ich oceny, to trudna praktyka, która nie zawsze kończy się sukcesem. W takich momentach warto przypomnieć sobie o tym, co zrobić z jedzeniem, którego nie potrafimy wykorzystać we własnym zakresie.

Foodsharing działa na zasadzie wolontariatu – z możliwości społecznych lodówek korzystają zarówno pojedynczy mieszkańcy, jak i firmy, które mają problemy z przeterminowaną żywnością. Ze społecznych lodówek mogą korzystać nie tylko osoby potrzebujące, np. dotknięte kryzysem bezdomności, ale też wszystkie inne, które w tym momencie tego potrzebują lub zależy im na ograniczeniu marnowania żywności. Warto uświadomić sobie, że przeciętny mieszkaniec Europy marnuje około 100 kg jedzenia rocznie.

Polecamy: Ponad 6 tys. mandatów za brak maseczki. I to w ciągu jedynie 24 godzin

Społeczne lodówki w Łodzi. Gdzie są i jak z nich korzystać?

!reklama!

Tak jak w całej Polsce, w Łodzi również działają społeczne lodówki. Jak możemy wyczytać na facebookowej grupie Foodsharing Łódź „Nasza misja to ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Jesteśmy oddolnym ruchem społecznym opierającym się na zasadzie wolontariatu”.

W zamieszczonej informacji czytamy dalej: „Pomysł jest prosty: udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to JADŁODZIELNIE ze specjalnie oznaczonymi lodówkami i szafkami.

Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne - czyli nas wszystkich - do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować (nadaje się do spożycia, ale z jakiegoś powodu nie damy rady jej zagospodarować). Z JADŁODZIELNI może korzystać każdy, komu zależy na ograniczeniu marnowania żywności!”

Aby skorzystać z Jadłodzielni można udać się na:

  • Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny (wejście od ul. P.O.W 3/5; czynna w godz.: pn- pt 6-20; sob 7-20; ndz 8-18) – to pierwsza społeczna lodówka, która została otworzona w Łodzi;
  • ul. Strzelców Kaniowskich 9, do społecznego domu kultury Miejsce Spotkań (czynna w godz. : pn- pt 12- 19);
  • ul. Wólczańską 108 do Centrum Pomocy Charytatywnej Caritas (czynna w godz.: pn- pt 8- 20).
W ostatnim czasie mieszkańcy Teofilowa również włączyli się w inicjatywę – stworzyli własną społeczną lodówkę, połączoną z Książkodzielnią, zlokalizowane przy ul. Kleretyńskiej 11. Miejsce jest dostępne przez 24 h na dobę. Mieszkańcy zachęcają do uzupełniania i częstowania się produktami i książkami.

Społeczna lodówka i Książkodzielnia na Teofilowie

O inicjatywie foodsharingu oraz uzupełnianiu i korzystaniu ze społecznych lodówek warto przypomnieć sobie zwłaszcza w kontekście nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy