Reklama

Reklama

Społecznicy z Łodzi apelują o konsultacje ws. alei Pawła Adamowicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Społecznicy z Łodzi apelują o konsultacje ws. alei Pawła Adamowicza  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Propozycja nadania przedłużeniu al. Kościuszki w Łodzi imienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wywołała sporo kontrowersji zarówno wśród lokalnych polityków, jak i zwykłych łodzian. Głos w dyskusji zabierają także społecznicy i chcą, aby wyłonienie nowego patrona zostało poddane pod konsultacje społeczne. 

Reklama

Propozycja nadania przedłużeniu al. Kościuszki imienia Pawła Adamowicza wyszła ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej. W połowie stycznia 2020 roku Mateusz Walasek, przewodniczący klubu radnych KO, przekonywał, że tragicznie zmarły prezydent Gdańska jako dobry przykład samorządowca, będzie odpowiednim patronem dla jednej z łódzkich ulic. Radni z opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości powątpiewali w tę argumentację. Wskazywali oni przede wszystkim, że śp. Paweł Adamowicz nie ma nic wspólnego z Łodzią. Z kolei łodzianie, w licznych komentarzach internetowych, również podzielili się na zwolenników i przeciwników tego pomysłu.

Polecamy: Czy aleja Pawła Adamowicza w Łodzi to dobry pomysł?
W dyskusję nad nowym patronem fragmentu al. Kościuszki włączyli się również łódzcy społecznicy. Przedstawiciele 10 organizacji (stowarzyszeń i fundacji) zapowiedzieli, że złożą wniosek do prezydent Hanny Zdanowskiej o ogłoszenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Za ich propozycją przemawiają wyniki sondy ogłoszonej na profilu społecznościowym przez Fundację Normalne Państwo Fenomen, w której 87 proc. głosujących opowiedziało się za tym, aby to łodzianie, za pomocą platformy Vox Populi, zdecydowali o patronie przedłużenia al. Kościuszki. W ankiecie wzięło udział prawie 1500 osób.

!reklama!

Według społeczników, w poprzednich latach, gdy tematem dyskusji było nadawanie patronów miejskim ulicom, mieszkańcy zawsze mogli wypowiedzieć swoje zdanie. Jak czytamy w oświadczeniu przesłanym do mediów:

W przeszłości nie raz konsultowano z łodzianami także sprawy związane z nazewnictwem. Dla przykładu w 2012 roku z inicjatywy radnego Mateusza Walaska przeprowadzono konsultacje społeczne na temat nazwy przystanku kolejowego u zbiegu ul. Inflanckiej i Strykowskiej, która ostatecznie przyjęła nazwę PKP Łódź Marysin. Z podobnymi inicjatywami wychodzili radni w 2017 roku w sprawie przemianowania nazw m.in. placu Zwycięstwa.

Dlaczego tym razem miałoby być inaczej i radni nie mieliby zaciągnąć opinii wśród mieszkańców Łodzi?

Co ważne, społecznicy wcale nie negują pomysłu nadania ulicy imienia Pawła Adamowicza. Zwracają jednak uwagę na fakt, że mieszkańcy powinni móc wypowiedzieć się w tej sprawie. Według propozycji skierowanej do prezydent Zdanowskiej, konsultacje miałyby odbyć się w terminie luty-marzec 2020.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy