Połamany i nieczynny od czterech lat
- Mostek jest połamany i nieczynny od czterech lat. Zwiedzający park patrzą na zdezelowany mostek i omijają go z daleka
- piszą członkowie komitetu.
Sytuacja jest o tyle nieciekawa, że park jest ważnym punktem na mapie miasta. To miejsce upamiętnia osoby, które przeszły przez istniejące w Łodzi podczas II wojny światowej getto. Park został utworzony na ich cześć. Od 2004 roku, kiedy powstał, jest odwiedzany przez ludzi z całego świata, również potomków tych, którzy tu zginęli.
Na pamiątkę uratowanych z Holokaustu
Park Ocalałych został posadzony przez 418 osób, które uratowały się z Holokaustu. Każda z nich zasadziła tu drzewo. Są dęby, lipy, klony, brzozy, buki, świerki i modrzewie. Drzewka mają swoje numery i certyfikaty. W parku jest łącznie 450 drzew. Zajmują powierzchnię 1,5 hektara.W parku znajdują się też dwa ważne miejsca: Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej i Kopiec Pamięci. Ten pierwszy, zbudowany według projektu Czesława Bieleckiego, ma w sobie symbole dwóch narodów: Orła Białego oraz gwiazdę Dawida, uformowaną z tablic z nazwiskami Polaków uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". 10-metrowy Kopiec Pamięci usypany na drugim końcu parku jest punktem widokowym na okolicę. Na jego szczycie znajduje się pomnik Jana Karskiego.
W parku swoją siedzibę ma także Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie zajęć edukacyjnych i konferencji.
Pojawił się promyk nadziei
Na szczęście w kwestii naprawy mostka pojawił się promyk nadziei.
- Na ostatniej sesji Rady Miejskiej oficjalnie przesunęliśmy środki w budżecie na ten cel. Będzie to 150 tys. zł. W tym roku ma powstać projekt modernizacji. Mostek powinien być gotowy najpóźniej do końca przyszłego
- mówi radny Kosma Nykiel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.