Łódzka drużyna quidditcha
SkyWeavers to łódzka drużyna, która składa się z wielu niesamowitych osób. Członkowie grupy uprawiają quidditcha - koedukacyjny sport wywodzący się z książek o Harrym Potterze. Jak mówią, dyscyplina ta łączy w sobie elementy rugby, piłki ręcznej i zbijaka.Zawodnicy postanowili podzielić się z nami najważniejszymi zasadami tej gry. Oto one:
Na boisku znajduje się jednocześnie 14 zawodników (po 7 z każdej drużyny). Ich zadaniem jest zdobywanie punktów poprzez przerzucanie kafla (piłki do siatkówki) przez pętle, zbijanie graczy przeciwnika za pomocą tłuczków (piłek do zbijaka) oraz złapanie złotego znicza (przyczepianego na rzep woreczka znajdującego się na stroju neutralnego gracza). Zawodnicy poruszają się po boisku, mając pomiędzy nogami kije imitujące miotły.
Poszczególni członkowie grupy spełniają różne funkcje. Są to:
ścigający – identyfikuje ich biała opaska na głowie, grają kaflem z innymi ścigającymi i obrońcą, starają się trafić w pętle drużyny przeciwnej, bronią własnych pętli, na boisku znajduje się trzech takich zawodników,
obrońca – identyfikuje go zielona opaska na głowie, gra tak samo jak ścigający, w swoim polu nie może zostać zbity i nie można wyrwać mu piłki, na boisku znajduje się jeden taki zawodnik,
pałkarz – identyfikuje go czarna opaska na głowie, gra tłuczkami, stara się eliminować zawodników drużyny przeciwnej, wywierać presję i utrudniać konstruowanie akcji, współpracuje z drugim pałkarzem, w zależności od sytuacji na boisku przyjmuje różne postawy i wdraża różne taktyki, na boisku znajduje się dwóch takich zawodników
szukający – identyfikuje go żółta opaska, wchodzi na boisko dopiero w 18. minucie meczu, nie ingeruje w grę ścigających czy pałkarzy, stara się złapać złotego znicza (który wchodzi na boisko w 17. minucie) zanim zrobi to szukający drużyny przeciwnej, na boisku znajduje się jeden taki zawodnik - informuje drużyna.Jak podkreślają członkowie SkyWeavers, treningi odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po ok. 2-2,5 godziny. W miesiącach zimowych zawodnicy ćwiczą na świeżym powietrzu oraz na siłowni. Natomiast gdy jest ciepło, trenują tylko na zewnątrz - głównie na orlikach oraz boiskach.
Quidditch to gra i zabawa w jednym
Zawodnicy twierdzą, że quidditch na samym początku był mocno związany z książkowym i filmowym pierwowzorem. Co więcej, od powstania sportu minęło już 17 lat i przez ten czas rozrastająca się społeczność stopniowo dystansowała się od fantastycznego wyobrażenia tej dyscypliny. Drużyna dodaje, że zasady gry były wciąż aktualizowane, ponieważ chciano stworzyć sport uczciwy, zbalansowany i widowiskowy. Członkowie SkyWeavers podkreślają, że choć z samym oryginałem quidditch nadal jest powiązany nazewnictwem i kilkoma fundamentalnymi zasadami, gra jako dyscyplina już dawno wyzwoliła się z ograniczeń narzucanych przez książki i filmy.
- Ten sport jest bardzo profesjonalny – posiadamy sformalizowany Międzynarodowy Związek Quidditcha (IQA), który analizuje i usprawnia zasady gry, dokonuje certyfikacji sędziów, wspiera krajowe grupy członkowskie i organizuje Mistrzostwa Świata. Quidditch Europe zrzesza drużyny z 18 krajów europejskich i organizuje Europejski Puchar Quidditcha w dwóch dywizjach (podobnie jak Liga Mistrzów i Liga Europy w piłce nożnej). Polska posiada dwa miejsca w Drugiej Dywizji Europejskiego Pucharu Quidditcha. Poza tym coraz więcej drużyn w Polsce i na świecie zdobywa statusy oficjalnych klubów sportowych, w tym SkyWeavers Łódź. Polska Liga Quidditcha jest w trakcie zdobywania statusu oficjalnej federacji sportowej - mówią członkowie drużyny.
Jak dodają, sport ten jest również świetną zabawą, która sprawia satysfakcję.
- Wspaniali ludzie, których zrzesza quidditch, stworzyli jedną z najbardziej niezwykłych społeczności w historii sportów i przyjacielskie więzi łączące nas widoczne są zarówno poza boiskiem jak i podczas gry. Dzięki, póki co, niszowemu profilowi quidditcha łatwo jest dołączyć do drużyny, nauczyć się grać i zmierzyć z najlepszymi drużynami w kraju podczas oficjalnych mistrzostw. Niewiele sportów oferuje taką możliwość, co sprawia, że quidditch sprawia masę satysfakcji od samego momentu dołączenia do drużyny - mówią zawodnicy.
Drużyna SkyWeavers wystąpi dla WOŚP
Członkowie SkyWeavers w tym roku wesprą również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W niedzielę 30 stycznia pojawią się drużynowo na rynku Manufaktury i wspólnie z innymi wolontariuszami zagrają dla WOŚP. Ich stanowisko będzie składało się ze strefy treningowej, gdzie chętni wraz z zawodnikami sprawdzą swoje umiejętności poprzez wykonanie ćwiczeń przygotowanych przez sztab trenerski.W strefie PR-owej zawodnicy udzielą wszelkich informacji dotyczących zasad gry i rozdadzą drobne upominki. Tutaj znajdzie się także skarbonka WOŚP czekająca na zapełnienie. Zostanie także przygotowany specjalny kącik dla dzieci, które będą miały możliwość zaprojektowania sportowego stroju SkyWeavers.
Zawodnicy wystawili na aukcję również swoją koszulkę drużynową, którą można licytować do 3 lutego. Dochód z jej sprzedaży trafi do WOŚP.
Poczynania drużyny możecie śledzić na jej oficjalnym Facebooku oraz Instagramie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.