Reklama

Reklama

Stara fabryka na Tuwima zyska nowe życie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 6 kwi 2020 13:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódzka rewitalizacja cały czas postępuje. Przy przebudowie dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Wagnera nastąpił demontaż dachu, w planach jest także budowa piętra, skucie tynku i odsłonięcie ceglanej elewacji.

Całkowita przebudowa budynku odbywa się z całkowitym zachowaniem pofabrycznego charakteru obiektu. Planowane jest odnowienie elewacji i nadbudowa jednej kondygnacji od strony północnej. Wszystkie instalacje znajdujące się w budynku zostaną wymienione, a obiekt przyjmie funkcję administracyjno-biurową z usługami na piętrze. W budynku pojawią się szerokie drzwi i winda, dzięki którym budynek będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

!reklama!

Zmiany obejmą także podwórze budynku. Zasadzone zostaną drzewa i niska roślinność. Skwer przy Tuwima w założeniach ma być przyjazną i zieloną przestrzenią do spotkań. Postawione zostaną także stojaki na rowery, ławki oraz kosze na śmieci.

W środku fabryki znajdą się dwie sale konferencyjne, lokal użytkowy, dwanaście sal biurowych, sześć pomieszczeń administracyjnych, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

- Trwają zaawansowane prace budowlane w pofabrycznym budynku przy ulicy Tuwima 10. Zdemontowaliśmy stary dach i wykonawca przystępuje do prac konstrukcyjnych przy nadbudowie.  Równolegle prowadzone są prace przy elewacji, skuwamy tynk i odsłaniamy ceglaną elewację. Budynek po remoncie przyjmie nową funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze. Zmianie ulegnie również otocznie budynku, wokół którego pojawi się zielony skwer dla mieszkańców śródmieścia. Wartość projektu to blisko 13, 5 mln złotych. Koniec inwestycji planujemy jesienią przyszłego roku  - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Historia fabryki

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). Fabryka w okresie pomiędzy wojnami należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Odyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy fabryki. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza do potrzeb handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.