Reklama

Reklama

Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej. Od samego rana łodzianie odwiedzają swoich bliskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź To jedna z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych łódzkich nekropolii. Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej jest pamiątką dziedzictwa wielokulturowej Łodzi. To tu chowano członków słynnych fabrykanckich rodzin. Na jego terenie znajdziemy nagrobki zachowane z połowy XIX wieku. We Wszystkich Świętych wiele osób odwiedziło go, by wspomnieć swoich najbliższych.

Reklama

Stary Cmentarz w Łodzi symbolem wielokulturowego miasta 

1 listopada od wczesnych godzin porannych wiele osób wybrało się na cmentarz przy ul. Ogrodowej, żeby odwiedzić groby swoich bliskich. Zgodnie z zaleceniami policji, znaczna część osób skorzystała z miejsc parkingowych pod Manufakturą, co pomogło rozładować ruch pod samym cmentarzem.

Przez cały dzień 1 listopada na terenie cmentarza trwa kwesta. 

– Jak co roku zbieramy pieniądze na renowację najstarszych i najcenniejszych nagrobków. Od kilku lat nowością jest możliwość wyboru renowacji konkretnego pomnika, spośród tych zaproponowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem – mówi Marcin Gawryszczak, sympatyk Towarzystwa. 

Osoby, które wesprą kwestę, mogą dokonać wyboru pomnika przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na miejscu. 

Cmentarz przy ul. Ogrodowej powstał w latach 1855-1888 jako miejsce pochówku przedstawicieli trzech wyznań chrześcijańskich: katolików, protestantów i prawosławnych. Nekropolia zachowała swój dawny układ alejek. Jest podzielona trzy części katolicką - Św. Józefa, protestancką - Św. Mateusza i prawosławną - Św. Aleksandra Newskiego. Na terenie nekropolii pochowano przedstawicieli największych rodów fabrykanckich. Miejsce spoczynku znaleźli tam również ludzie kultury, nauki, oświaty i medycyny. 

Jak możemy się dowiedzieć z informacji udostępnionych przez Urząd Miasta Łodz, najstarszym zachowanym nagrobkiem w części katolickiej jest pomnik Wojciecha Gozdowskiego - zm. w 1857 roku, w części ewangelickiej - nagrobki Amelie Kielich oraz Maryi z Opatowskich Bitdorf - zm. w r. 1856 r. a w części prawosławnej - pomnik Jekatieriny Fieofiłaktownej Swingowej - zm. w 1887 r.

Jednym z najważniejszych zabytków cmentarza jest neogotycka kaplica poświęcona Karolowi Scheiblerowi. Należy do największych tego typu prywatnych kaplic na terenie kraju.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy