Reklama

Reklama

Straż Miejska Łódź. Funkcjonariusze mogą wystawiać więcej mandatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Straż Miejska Łódź. Funkcjonariusze mogą wystawiać więcej mandatów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Straż Miejska Łódź ma nowe uprawnienia od początku września. Szczególną uwagę muszą zwracać rowerzyści i użytkownicy e-hulajnóg, ponieważ mogą zostać ukarani mandatami przez strażników miejskich. Na co uważać?

Reklama

Straż Miejska Łódź. Mandaty dostaną także rowerzyści

!reklama!

Od poniedziałku, 30 września w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dodaje do kodeksu ruchu drogowego nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. To także nowe uprawnienia dla funkcjonariuszy ze Straży Miejskiej. Zmiany obejmują także rowerzystów, jakie są ich najczęstsze przewinienia?

- Jeśli chodzi o rowerzystów to najczęściej jest to przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nagła zmiana kierunku jazdy - mówi Leszek Wojtas, naczelnik Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Bardziej uważni na drogach będą musiały być osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi - kierujący muszą korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów, jednak nie szybciej niż 20 km/h. Gdy takich udogodnień nie ma na drodze kierujący ma dwie opcje: 

  • poruszać się po drodze, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h;
  • korzystać z chodnika przy ulicach, gdzie obowiązuje prędkość wyższa niż 30 km/h.
    Chodniki to jednak głównie miejsce dla pieszych, więc użytkownicy e-hulajnóg mają obowiązek poruszać się nimi z prędkością taką jak piesi.
- Zgodnie z tym, co ustawodawca zatwierdził, prędkość poruszającego się na hulajnodze nie jest określona słownie, czyli jeśli chodzi o chodnik – to prędkość znacznie przewyższająca prędkość poruszających się pieszych, czyli ich wyprzedzanie, lawirowanie między pieszymi – będzie wskazywało na poruszanie się prędkością większą niż piesi. Prędkość może być naocznie zaobserwowana przez funkcjonariuszy. Jaka będzie praktyka, jak będą do tego podchodziły sądy, ciężko mi powiedzieć - informuje Leszek Wojtas.

Po przeprowadzeniu odpowiednich szkoleń w łódzkiej Straży Miejskiej, funkcjonariusze planują wystawiać mandaty rowerzystom i kierującym e-hulajnogami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy