Ulica Stanisława Moniuszki to krótka, ale z wielu względów ważna ulica w ciągu komunikacyjnym Łodzi. Położona w centrum miasta, w bezpośredniej bliskości ulicy Piotrkowskiej, jest istotna nie tylko z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej, obsługi komunalnej i dojazdu do budynków. Dla wielu bowiem kierowców służyła do tej pory jako zapasowy “parking”.
Problem zbyt małej ilości miejsc parkingowych w centrum Łodzi jest znany od dawna. Wielu kierowców utyskuje nie tylko na działania urzędników, które powodują wypychanie aut ze Śródmieścia, ale także na fakt, iż nie proponuje się nowych rozwiązań, które mogłyby usprawnić parkowanie w mieście.
Parkowanie na ulicy Moniuszki nie jest nowym pomysłem na radzenie sobie z brakiem miejsc postojowych w centrum Łodzi. Auta stoją tam bowiem od dawna, nawet w miejscach, gdzie parkowanie jest zabronione. Taki zapasowy “parking” w okolicach ulicy Piotrkowskiej, na której znajduje się większość urzędów w mieście, jest przez wielu uważany nie tylko za bardzo przydatny, ale i w jakimś stopniu rozwiązujący problem łodzian poruszających się po mieście autem. Nawet mała liczba miejsc do parkowania na ulicy Moniuszki była zatem na wagę złota. Tymczasem cała sytuacja z nielegalnym parkowaniem stanie się niedługo przeszłością.
Zarząd Inwestycji Miejskich planuje radykalną przebudowę ulicy Moniuszki, która ma stać się strefą relaksu. Właśnie ogłoszono przetarg w tej sprawie, a lektura dokumentu wytycznych do projektowania ukazuje obraz ulicy, która będzie przede wszystkim oddana do użytku pieszym. Gdzie w tej koncepcji znajdują się kierowcy i ich pojazdy?
Na Moniuszki będzie mniej samochodów
Urzędnicy na 290-metrowym odcinku drogi planują wprowadzenie strefy zamieszkania w myśl przepisów o ruchu drogowym. Płaszczyzna ulicy ma nie być ograniczona krawężnikami, co oznacza, że do wydzielenia pasa ruchu dla aut zostanie użyty inny rodzaj nawierzchni. Co ważne, ulica Moniuszki stanie się jednokierunkowa. Ruch będzie odbywał się wyłącznie w kierunku do ulicy Piotrkowskiej.Wykonawca robót będzie musiał zainstalować także elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmierci i kwietniki. Na ulicy pojawi się możliwość skorzystania z dostępu do bezpłatnego, miejskiego hot spotu. Zainstalowany zostanie także kiosk informacyjny, system blokady dostępu dla pojazdów i kontroli parkingowej oraz monitoring. Po obu stronach zostaną zasadzone drzewa, a elewację budynków rozświetli zainstalowana iluminacja.
Wykonawca będzie musiał także przedstawić trójwymiarową wizualizację kluczowych miejsc projektowych.
Zgodnie z koncepcją ZIM-u ulica ma zostać podzielona na 4 strefy:
- Strefa A - będzie to przestrzeń rozrywki rozciągająca się od ul. Piotrkowskiej do końca posesji Moniuszki 4. Tutaj znajdą się lokale gastronomiczne, kluby i inne miejsca rozrywki. Ten odcinek ma być swoistym funkcjonalnym przedłużeniem ul. Piotrkowskiej.
- Strefa B – to przestrzeń odpoczynku od Moniuszki 5 do częściowo Moniuszki 7/9. Będzie to miejsce o charakterze placu miejskiego, gdzie piesi będą mogli zatrzymać się i odpocząć, będąc jednocześnie odizolowanymi od głównych ciągów komunikacyjnych.
- Strefa C – strefa relaksu. Będzie ona przedłużeniem Strefy B. Znajdą się tutaj elementy małej architektury oraz “meble miejskie”. W całości będzie przeznaczona dla pieszych i mieszkańców.
- Strefa D - część komunikacyjna. Będzie to obszar od Moniuszki 6 i 7/9 do ul. Sienkiewicza. Tutaj będą znajdować się miejsca parkingowe i dojazd do instytucji, biur i mieszkań. Nie wiadomo na razie, ile ich będzie.
Według założeń urzędników realizacja całego przedsięwzięcia ma potrwać 5 miesięcy. Termin składania ofert przetargowych upływa 8 października.
Źródło: BIP ZIM
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.