reklama
reklama

Studenci Łódź. Praca w trakcie studiów czy po ich zakończeniu? Jaka praca dla studenta? [opinia eksperta]

Opublikowano:
Autor:

Studenci Łódź. Praca w trakcie studiów czy po ich zakończeniu? Jaka praca dla studenta? [opinia eksperta] - Zdjęcie główne

Praca dla studentów Łódź. Sprawdzamy, co liczy się dla pracodawców (fot. Pixabay)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźStudenci Łódź. Studenci bardzo często stają przed trudnym wyborem – rozpoczynać pracę w trakcie studiów czy poczekać do ich zakończenia? Kolejne dylematy dotyczą rodzaju pracy i szans na udane pogodzenie wielu obowiązków. Wspólnie z Biurem Karier Politechniki Łódzkiej – podpowiadamy.
reklama

Studenci Łódź. Gdzie szukać pracy? Jakie są możliwości?

!reklama!

O odpowiedzi na te najczęstsze pytania przyszłych magistrów i inżynierów zapytaliśmy w Biurze Karier Politechniki Łódzkiej. Jak się okazuje - ścieżek rozwoju dla studentów jest bardzo wiele.

- Studenci najczęściej poszukują zatrudnienia w branży zgodnej z kierunkiem kształcenia i w taki sposób budują ścieżkę do kariery zawodowej. Biuro Karier w swojej ofercie dysponuje ogłoszeniami praktyk, staży i pracy dla studentów i absolwentów. Są to zarówno ogłoszenia dla początkujących w danej branży, jak i specjalistyczne, wymagające już pewnego doświadczenia zawodowego – informuje Ewa Worotyńska Kos – doradca zawodowy z Politechniki Łódzkiej.

reklama

Codziennie do Biura Karier Politechniki Łódzkiej wpływają nowe ogłoszenia dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Jakie branże są najbardziej popularne?

  • Branża IT
  • Budownictwo
  • Ochrona środowiska
  • Automatyka
  • Biotechnologia
  • Inżynieria procesowa
  • Inżynieria chemiczna
  • Inżynieria produkcji i zarządzania.
- W naszej ofercie posiadamy również oferty z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej i administracyjnej. Doradcy kariery z Biura Karier PŁ pomagają studentom i absolwentom Politechniki Łódzkiej w stworzeniu lub ulepszeniu CV, listu motywacyjnego oraz przygotowujemy do rozmowy kwalifikacyjnej – dodaje ekspertka.

Polecamy: Domy studenckie Łódź. Akademiki tylko dla zaszczepionych. Tak będzie w Katowicach, a jak w Łodzi?

Praca dla studenta Łódź. Praca w trakcie studiów czy po ich zakończeniu?

- Obecnie młodzi ludzie inwestują w siebie i w większości przypadków zaczynają pracować jeszcze na etapie nauki, ponieważ tego wymaga rynek pracy. Czasy się zmieniły i CV z pustą rubryką „Doświadczenie” i wpisaną jedynie uczelnią wyższą nie robi dziś wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Firmy kładą nacisk na praktyczne umiejętności - radzi Ewa Worotyńska Kos.

reklama

Uczelnie wyższe wciąż dostosowują poziom kształcenia. Politechnika Łódzka dba jednocześnie o to, aby studenci dostrzegli faktyczne problemy biznesu i przedsiębiorstw.

- Służą temu m.in.: praktyki w kraju i za granicą, wizyty studyjne, dni otwarte dla firm, wykłady i zajęcia prowadzone u przyszłych pracodawców. Chcemy, aby studenci wszystkich kierunków od początku wiedzieli, w jakich branżach odnaleźć się w przyszłości – zaznacza.

Na jakie aspekty studenci powinni zwrócić uwagę?

- Podstawą jest dobra organizacja czasu, ponieważ łączenie pracy z nauką jest wyzwaniem i może być przyczyną ogromnego zmęczenia. Zanim zdecydujemy się na rodzaj i charakter pracy, sprawdźmy na ile możemy sobie pozwolić i jakie warunki proponuje pracodawca. Przyjmowanie zbyt dużych obowiązków będzie trudne do udźwignięcia w dłuższej perspektywie. Potrzebna jest rozwaga, jeśli student widzi, że ma zbyt dużo zajęć na uczelni, warto pomyśleć o innych aktywnościach tzn. w kołach naukowych czy samorządzie studenckim. Bardzo cenne jest zaangażowanie studentów w projekty organizowane przy współpracy firmy i wydziału.

reklama

Nie tylko koła naukowe i branie udziału w projektach jest doceniane przez pracodawców. W trakcie studiów warto znaleźć zatrudnienie w formie praktyk lub stażu w określonym zawodzie.

- Korzyści z tego rozwiązania są ogromne i są najprostszą drogą do otwarcia sobie furtki na przyszłość – dodaje Ewa Worotyńska Kos.

Doradca zawodowy wskazuje również na to, że podejmowanie prac tymczasowych niezwiązanych z kierunkiem kształcenia także jest cenne. Zarówno praca jako sprzedawca, kelner czy recepcjonista to zdobywanie doświadczenia – nauka pracy w zespole i pracy pod presją czasu.

- Wszystkie tymczasowe prace mogą zaprocentować w przyszłości. Pracodawcy doceniają nawet te zajęcia, które mają niewiele wspólnego z kierunkiem studiów. Liczy się dla nich postawa, pracowitość, dyscyplina, obycie z klientem, dotrzymywanie terminów, poczucie odpowiedzialności, zaangażowanie w pracę – wskazuje Ewa Worotyńska Kos z Biura Karier Politechniki Łódzkiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama