reklama
reklama

Studenci łódzkiej Politechniki ratują pszczoły dzięki nowoczesnej technologii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Studenci łódzkiej Politechniki ratują pszczoły dzięki nowoczesnej technologii  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Studenci Politechniki Łódzkiej stworzyli system monitorujący zdrowie pszczół - Bee HUB. Dzięki niemu są w stanie na bieżąco śledzić zachowanie owadów oraz przeciwdziałać zagrożeniom dla pszczelego roju. Urządzenie jest zamontowane w ulu na dachu Politechniki oraz w kilku prywatnych pasiekach. 
reklama

Bee HUB to nowoczesny system stworzony przez studentów Politechniki Łódzkiej do monitorowania warunków panujących w ulu. Specjalny zestaw czujników kontroluje temperaturę i wilgotność. Jeśli którykolwiek z parametrów przekroczy właściwy poziom, system natychmiast informuje o tym pszczelarza. Takie rozwiązanie ma zapobiegać grożącym pszczołom chorobom i niepożądanym zjawiskom.

- Dzięki częstotliwości dźwięku możemy wykryć rójkę. Sprawdzając parametry wiemy też czy pszczoły są zdrowe - mówi Sebastian Górecki, koordynator projektu

Wszystkie zebrane dane są przesyłane do chmury. Specjalna aplikacja na smartfony, również stworzona przez studentów Politechniki Łódzkiej, pozwala kontrolować sytuację w ulu bez wychodzenia z domu. Nowoczesna technologia pozwala dbać o pszczoły i odciąża ludzi w tym zadaniu.

Pierwsze zastosowanie systemu Bee HUB miało miejsce w ulu należącym do Politechniki Łódzkiej. Obecnie także kilka pasiek prywatnych korzysta z tego nowoczesnego rozwiązania. Zdaniem studentów Politechniki takie rozwiązania są potrzebne i w przyszłości powinny być powszechnie stosowane.

- Populacja pszczoły miodnej jest coraz mniejsza, dlatego chcemy ją ratować. Pierwsze takie urządzenie zamontowaliśmy w ulu na dachu Politechniki Łódzkiej. Stworzyliśmy algorytmy, które identyfikują choroby i rójkę pszczelą - powiedział Adam Wawrzyńczak, członek projektu odpowiedzialny za elektronikę

Są już pierwsze efekty stosowania nowatorskiego systemu. Dzięki Bee HUB, w jednej z prywatnych pasiek, udało się w odpowiednim czasie wykryć Nosemozę, zaraźliwą chorobę pszczół.

Studenci mają plan stworzenia w przyszłości stworzenie gry na smartfony.

Źródło: ESKA Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama