Reklama

Reklama

Stypendia artystyczne od Prezydent Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stypendia artystyczne od Prezydent Łodzi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już ósmy raz Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi przyznał stypendia dla młodych twórców kultury. Łącznie to 12 dofinansowań dla artystów w następujących dziedzinach: sztuki wizualne, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe i film.

Reklama

Każdy stypendysta otrzymał łącznie 10.000 zł na realizację swojego projektu. Zwycięzców wyłoniło jury złożone z niezależnych ekspertów z różnorodnych dziedzin. Forma wspierana oryginalnych pomysłów cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji zgłoszono 30 prac.

!reklama!

Inicjatywa skierowana jest do osób, które na co dzień zajmują się twórczością artystyczną oraz animacją i upowszechnianiem kultury. Stypendium mogą otrzymać osoby prowadzące działalność artystyczną na terenie Łodzi, które nie przekroczyły 35. roku życia. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób, w szczególności, młodych, którzy tworzą w Łodzi, chcą się tu rozwijać i karierę wiążą właśnie z naszym miastem.

Kto zdobył stypendia?

 • Marcel Baliński
Muzyka
Muzyka, którą komponuje Marcel Baliński znajduje się na łódzkich podwórkach przesiąkniętych eklektyzmem, znanych mu z lat dziecięcych,
z perspektywy piaskownicy i dachów kamienic. W ramach stypendium muzyk zrealizuje dwa koncerty na łódzkich osiedlach w dzielnicach Śródmieście i Polesie. Projekt ma na celu aktywizację społeczności lokalnych, dotarcie do nich z autorskimi kompozycjami jazzowymi oraz promowanie nieznanych i niepopularnych miejsc
w Łodzi.

 • Wojciech Bryndel
Sztuki wizualne

W ramach stypendium Wojciech Bryndel zrealizuje projekt fotograficzny nawiązujący do stylistyki czarnego kina. „Łódź Noir”, czyli dziesięciu popularnych łodzian pokazanych w stylistyce kina noir w charakterystycznych dla miasta miejscach. Projekt jest odwołaniem do korzeni Łodzi jako miasta filmowego oraz rodzimych produkcji inspirujących się kinem noir.

 • Paweł Grala
Taniec

Projekt stypendialny obejmuje stworzenie autorskiego spektaklu tanecznego o roboczym tytule "o niewidomej, która odzyskała wzrok" w reżyserii stypendysty. Będzie to solowy spektakl, a jego celem jest ukazanie podróży do wnętrza siebie.

 • Julia Jakubowska
Teatr

Julia Jakubowska na podstawie m.in. "Dramatów Księżniczek" (E. Jelinek),  "Biegnącej z Wilkami" (C. Pinokla Estess), "Aleji Włókniarek" (M. Madejska) oraz w oparciu o baśnie i legendy słowiańskie, postaci kinowe i telewizyjne oraz osobiste historie łódzkich artystek przygotuje scenariusz teatralny i zrealizuje spektakl oraz opracuje plan warsztatów. Projekt stanowi refleksję nad rolą kobiet. 

 • Michał Jankowski
Film

Celem projektu jest realizacja filmu dokumentalnego o łódzkiej scenie muzyki elektronicznej. Film będzie pokazywał unikatowość łódzkiej sceny na tle kraju i stanowił ilustrację zjawisk, które kształtowały kulturę i historię miasta.

 • Sara Kozłowska
Taniec

Projekt Sary Kozłowskiej zakłada stworzenie profesjonalnego spektaklu Teatru Tańca bazującego na technikach wykorzystywanych w tańcu współczesnym oraz animal movement, a także przeprowadzenie warsztatów ruchowych prowadzonych przez artystów biorących udział w spektaklu, w których udział będą mogli wziąć mieszkańcy Łodzi i okolic. Głównym tematem spektaklu jest istota obecności.

 • Aleksandra Łaba
Taniec

Założeniem projektu Aleksandry Łaby jest realizacja spektaklu, duetu ruchowego
„ I ” ( „Ja”), w którym będzie ona pełniła funkcję choreografki i jednej z tancerek. Celem jest także stworzenie i poprowadzenie warsztatu ruchowego bazującego na technice tańca współczesnego oraz improwizacji. „ I " to duet - spektakl dla którego inspiracją jest człowiek.  

 • Marta Madejska
Literatura

Autorka zadaje pytanie, na które odpowiedź może być zaskakująca – czy włókniarki
i piłka nożna łączyły się kiedyś bezpośrednio? Oczywiście, że tak! Marta Madejska za sprawą projektu stypendialnego chce odzyskać fragment naszej łódzkiej historii. W wyniku projektu stypendialnego powstanie literacki reportaż na temat historii kobiet w łódzkiej piłce nożnej, mikro-reportaż wideo, zorganizowany zostanie również mecz towarzyski dla ochotników i ochotniczek.

 • Barbara Olejarczyk
Animacja kultury / sztuki wizualne

Projekt Barbary Olejarczyk Krzyżówka to społeczno-kulturalna inicjatywa,
która powstała w celu promocji Starego Rynku w Łodzi poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych, spotkań i wymian doświadczeń wśród mieszkańców Starego Miasta i pozostałych Łodzian. 

 • Dominika Przech
Muzyka

Celem projektu jest nagranie debiutanckiej płyty z polskimi utworami XX wieku na skrzypce i fortepian (zawierającej m.in. Dzieło Pawła Kleckiego urodzonego w Łodzi kompozytora). 

 • Anna Raczkowska
Edukacja kulturalna

Projekt służy upowszechnieniu wiedzy o tradycji i metodzie stemplowania tkanin
i papieru klockami drzeworytniczymi.  Obecnie wiedza o tym rzemiośle ogranicza się do starych opracowań i archiwów, projekt zakłada odnowienie pamięci o tym rzemiośle i jego obecności w regionie poprzez dokumentację obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wykonanie stempli na postawie zbiorów archiwalnych i przeprowadzenie warsztatów stemplowania tkanin dla mieszkańców Łodzi.

 • Aleksandra Sarna
Sztuki wizualne

Aleksandra Sarna w ramach stypendium realizować będzie projekt intermedialny, dla którego punktem wyjścia są badania artystyczne nad możliwościami środowisk wirtualno-materialnych, jako przestrzeni dla nowych myśli i estetyk, wyłaniających się w przestrzeni między technologią, kulturą, a człowiekiem. Efektem będzie instalacja performatywno-dźwiękowa Poligon Doświadczalny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy