WSRM w Łodzi dysponuje dwiema karetkami dla otyłych
Karetki bariatryczne, które kupiono dzięki środkom z Unii Europejskiej i budżetu województwa łódzkiego, wyposażone m.in. w specjalne nosze z elektrycznym mechanizmem podnoszenia o dopuszczalnym obciążeniu ponad 300 kg. To jednak nie wszystko. Mają również krzesło bariatryczne z funkcją schodołazu. Jego dopuszczalne obciążenie to 227 kilogramów.!reklama!
Łódzkie karetki bariatryczne wyposażone są także w system załadunku noszy z napędem elektrycznym o udźwigu do 400 kg.
Znajduje się w nich ponadto płachta ratownicza do przenoszenia pacjentów o dopuszczalnym obciążeniu 400 kg.
- Karetki jeżdżą do normalnych zgłoszeń - tłumaczy Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Dyspozytor nie pyta przez telefon o wagę pacjenta. Dopiero na miejscu okazuje się, że pomocy potrzebuje osoba otyła.
Łódzcy ratownicy czasami potrzebują wsparcia strażaków
Zdarza się, że łódzcy ratownicy medyczni potrzebują wsparcia strażaków.- Zwykle, gdy pacjent jest wyłącznie leżący, w związku z tym nie jest w stanie usiąść na desce ortopedycznej - dodaje Adam Stępka. - Nosze z napędem elektrycznym to z kolei ogromne odciążenie dla naszych kręgosłupów. Pacjenta nie trzeba wnosić do karetki. Napęd elektryczny to ogromne wsparcie.
Adam Stępka z WSRM w Łodzi dodaje, że niestety jest coraz więcej otyłych osób, które potrzebują pomocy pogotowia. Również znajdują się wśród nich dzieci.
Wśród mieszkańców województwa łódzkiego z nadwagą zdarzają się omdlenia czy utraty przytomności.
- Jeździmy również do tych, którzy się odchudzają, niektórzy przesadzają w drugą stronę - wyjaśnia Adam Stępka. - Pojawiają się u nich zaburzenia wodno-elektrolitowe. Do tego wymioty, bóle brzucha.
WARTO WIEDZIEĆ:
4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. W Polsce nadwagę ma około 53% kobiet i 68% mężczyzn. 25% Polaków zmaga się z otyłością.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.