Reklama

Reklama

Święto instrumentów dętych blaszanych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto instrumentów dętych blaszanych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trąbki, tuby i puzony oraz rogi będzie można usłyszeć w trakcie koncertów w ramach Międzynarodowego Sympozjum dla Instrumentów Dętych.

Reklama

Święto instrumentów dętych blaszanych

Sympozjum poświęcone jest sztuce wykonawstwa partii orkiestrowych. Specjaliści z Polski i Niemiec przez dwa dni prowadzić będą wykłady, prezentacje i lekcje mistrzowskie, zaś wieczorami zagrają dla publiczności koncerty z interesującym programem. Koncerty będą otwarte. W ich trakcie zabrzmią transkrypcje oraz dzieła oryginalnie pisane m.in. na tubę, flugerhorny, rogi naturalne, trąbki piccolo. Organizatorzy – Katedra Instrumentów Dętych i Fundacja Muzyka do Potęgi – zapraszają miłośników instrumentów dętych i blaszanych na koncerty 23 i 24 września (poniedziałek, wtorek) na godzinę 19.00 do Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

Podczas pierwszego koncertu (23 września), w którym głównymi muzycznymi bohaterami będą trąbka i rogi, artyści zaprezentują repertuar obejmujący muzykę współczesną, klasyczną i barokową. Zabrzmią dwie kompozycje klasyczne napisane oryginalnie właśnie na rogi: wybór z „Dwunastu duetów na rogi” KV 487 Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Sonata F-dur na róg i fortepian” op. 17 Ludwiga van Beethovena. Z kolei trio blaszane wykona muzykę łódzkiej współczesnej kompozytorki Olgi Hans – „Musica Festiva II. Będzie można usłyszeć także kompozycje współczesne i XX-wieczne Carla Höhne’a („Fantasie über den Sehnsuchts-Waltzer von F. Strauss”), Keesa Schoonenbeeka („Standup Variations for Horn Solo”) i Arthura Honeggera („Intrada H. 193”). Ponadto pojawi się również transkrypcja muzyki Johanna Sebastiana Bacha na flugerhorn i Koncert C-dur na dwie trąbki RV 537 Antonia Vivaldiego.

Program drugiego koncertu (24 września) będzie zdominowany przez muzykę na tubę i puzon. Na tubie solo i z towarzyszeniem fortepianu zaprezentowane zostaną kompozycje i aranżacje Gary’ego A. Buttery’ego („Hijazker Longa”), Øysteina Baadsvika („Fnugg”) i Ralpha Vaughana Williamsa („Koncert na tubę”). Z kolei kompozycje oryginalnie przeznaczone na puzon ujęte w programie koncertu to „Koncert na puzon” Launa Grøndahla i „Sonata na puzon i fortepian ‘Vox Gabrieli’” Stjepana Šuleka. Wieczór zakończy czteroczęściowa kompozycja Erika Ewazena „An Elizabethan Songbook”, przeznaczona na trąbkę, puzon i fortepian.

W poniedziałek i wtorek w godzinach 9.00-18.00 będzie można dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących: prezentacjach instrumentów dla społeczności lokalnej oraz wystawach instrumentów i wydawnictw muzycznych.

W sympozjum, jako wykładowcy i wykonawcy, udział wezmą trębacze: prof. Igor Cecocho, Matthias Kamps (Niemcy), dr hab. Sławomir Cichor i dr Konrad Boniński, puzoniści: prof. Jamie Williams (Niemcy), Dariusz Sprawka i Robert Żelazko, waltorniści: dr Tomasz Bińkowski, dr hab. Dariusz Mikulski i Zbigniew Monkiewcz oraz tubiści: prof. Stefan Heimann (Niemcy), dr hab. Jakub Urbańczyk i Michał Walczak. W trakcie koncertów towarzyszyć im będą pianiści: Piotr Cłapiński, Tomasz Bartoszek, Marek Czmochowski, Joanna Kowalewska i Marta Macierzyńska.  

więcej informacji na stronie Akademii Muzycznej


Źródło: Akademia Muzyczna w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy