Wyjazdowe punkty szczepień mają pełnić rolę dodatkowego wsparcia dla populacyjnych punktów, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień. W Łódzkiem jest 429 punktów szczepień populacyjnych, a teraz dołączą do nich nowo wybrane punkty wyjazdowe, które zajmą się wyłącznie szczepieniami chorych w ich domach.
!reklama!
Łódź. Szczepienie na koronawirusa w domu
W lutym br. łódzki NFZ zakończył nabór dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień. Wybrano trzech świadczeniodawców, którzy zapewnią 6 wyjazdowych punktów szczepień w regionie.
- Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi,
- Instytut Zdrowia Medicall z Piotrkowa Trybunalskiego,
- Szpital Wojewódzki w Sieradzu.
W Łodzi pacjenci będą szczepieni na koronawirusa w domach. Instrukcja krok po kroku
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej potwierdzą, czy ich podopieczny/a, ze względów zdrowotnych, potrzebuje szczepienia w domu.Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień pacjent nie rejestruje się ani przez internet, ani telefonicznie.
- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ.
- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
- Postawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, teleporada lub wywiad z opiekunem pacjenta.
- Jeśli lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy odnotowują to w dokumentacji medycznej i przekazują informację do wyjazdowego punktu szczepień.
- Lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
- Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
- Do szczepienia kwalifikuje pacjenta w domu lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Pacjent zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiego szczepienia.
Wyjazdowe punkty szczepień w Łodzi z własną pulą szczepionek
Co ważne, wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek, co oznacza, że nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.
Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu NFZ płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.