Sławosz Uznański w listopadzie 2022 roku został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do grupy rezerwowych kosmonautów. Łodzianin pokonał 22 tysiące kandydatów z całej Europy.
Sławosz Uznański poleci w kosmos? "Możemy spodziewać się bardzo dobrych informacji"
Jak wówczas tłumaczył, rekrutacja była długa i ekscytująca. - Musiałem przejść testy percepcyjne, testy na orientację w przestrzeni, pamięć słuchową i wzrokową oraz na symulatorach lotu. Później były jeszcze testy psychologiczne i komunikacyjne, testy medyczne, a na koniec rozmowy rekrutacyjne – wyliczał.Była to pierwsza rekrutacja na astronautów prowadzona przez ESA od 2009 roku. Łodzianin trafił wówczas do 11-osobowej grupy rezerwowej, co już wówczas było uznawane za duży sukces. Teraz portal Interia podała, że spełnią się marzenia Polaka i poleci on w kosmos. Treningi ma on rozpocząć z początkiem września. - Możemy spodziewać się bardzo dobrych informacji - mówił Interii Waldemar Buda, minister rozwoju. Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces - dodała Polska Agencja Kosmiczna.
Politechnika Łódzka stworzyła mu szansę, a on z niej skorzystał
Jeżeli łodzianin weźmie udział w misji, będzie drugim Polakiem po zmarłym w grudniu 2022 roku Mirosławie Hermaszewskim, który znajdzie się w kosmosie. Poprzednie wydarzenia miało miejsce 45 lat.
Nauczyciele, którzy na swojej drodze spotkali Uznańskiego, przyznają, że spodziewali się, że osiągnie on sukces. W szkole był on nie tylko bardzo ambitny, ale również doskonale potrafił wykorzystać możliwości, które pojawiały się na jego drodze. W 2003 roku zdał maturę w VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi. Dyrektorka placówki Anna Panek zdradza nam, że poradził sobie celująco i dodaje, że ukończył on klasę dwujęzyczną.
- Miał głowę do języków obcych oraz przedmiotów ścisłych, bardzo dobrze radził sobie również na zajęciach z w-fu. Nauczyciele, którzy uczyli jego klasę, mówili, że od razu było widać, że odniesie sukces, już w liceum miał zalążki na wybitnego człowieka
- mówi dyrektor Panek. Dodaje, że przy tym był bardzo sympatycznym człowiekiem.
- I nic się nie zmienił. Miałam okazję z nim porozmawiać, kiedy kilka miesięcy przyjechał do Łodzi i przy okazji odwiedził naszą szkołę. To naprawdę sympatyczny człowiek, który chętnie opowiada o swojej pracy. Umówiliśmy się, że kiedy znowu pojawi się w mieście to ponownie nas odwiedzi
- przyznaje.
W 2008 r. Sławosz Uznański ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej. Jednocześnie zdobył dyplom francuskiej uczelni Université de Nantes. W tym samym roku otrzymał również dyplom inżynierski na École Polytechnique de l'Université de Nantes. W 2011 r. uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora na Université d’Aix-Marseille za pracę dotyczącą konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne.
Dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej, w rozmowie z nami mówi, że Sławosz już na studiach mówił o kosmosie i marzył o udziale w misji kosmicznej.
Bardzo zdolny człowiek, który w czasie studiów korzystał ze wszystkich możliwości, jakie oferowała mu nasza uczelnia. Jego wykładowcy mówili, że zawsze na zajęciach zadawał pytania, chciał wiedzieć więcej
- opowiada i dodaje, że przy tym był skromnym lubianym przez innych ludzi człowiekiem.
Czytaj również: Te wynalazki będą miały wpływ na nasze życie. Łódzka Politechnika zbiera laury na światowych targach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.