reklama
reklama

Te wynalazki będą miały wpływ na nasze życie. Łódzka Politechnika zbiera laury na światowych targach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Te wynalazki będą miały wpływ na nasze życie. Łódzka Politechnika zbiera laury na światowych targach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźInnowacyjne rozwiązania z Politechniki Łódzkiej zostały docenione przez jury na Międzynarodowych Targach Wynalazczości IPITEX 2023 w Bangkoku. Z Tajlandii do Łodzi przywieziono aż dziewięć medali: złoty, dwa medale srebrne i sześć brązowych.
reklama

Nagrody i dyplomy zostały przekazane zespołom twórców przez rektora uczelni prof. Krzysztofa Jóźwika na uroczystości, która odbyła się w czasie posiedzenia Senatu.

Wynalazcy z Politechniki Łódzkiej docenieni przez międzynarodowe jury 

Jak podkreśla dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa uczelni, wszystkie rozwiązania są niezwykle interesujące i mogą mieć wpływ na komfort i jakość naszego życia. Dotyczą one: 

  • tekstronicznego systemu monitorujących drgania, który może mieć zastosowanie w fotelikach do przewozu dzieci czy w siedziskach foteli operatorów maszyn i urządzeń mechanicznych,  
  • nowych, ekologicznych biopolimerowych kompozycji do produkcji tekstyliów ekologicznych,  
  •  materiału kamuflującego, który ma zapewnić niewykrywalność w śnieżnej scenerii,
  • nowych elementów dla systemów wentylacyjnych w pomieszczeniach,
  • filtrów tracheotomijnych modyfikowanych powierzchniowo,
  • różnych systemów interaktywnych wspomagających ludzi w życiu codziennym i pracy zawodowej. 
Spośród prezentowanych politechnicznych wynalazków jury wyróżniło złotym medalem technologię pt. „Tekstroniczny system diagnostyczny do monitorowania poziomu wibracji w siedziskach o zwiększonej ekspozycji na drgania”. Jego autorami jest dr hab. inż. Michał Frydrysiak  oraz mgr inż. Zbigniew Pawliczak. 

reklama

Srebrne medale przyznano za projekt „Bioaktywnej formulacji do otrzymywania ekologicznych tkanin o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych i antywirusowych” autorstwa dr hab. inż. Anny Marzec i dr. inż. Bolesława Szadkowskiego. 

Również srebrny krążek otrzymał „System GapAware dla rowerzystów” opracowany w zespole: mgr inż. Julia Dominiak, Anna Walczak, Marcel Bednarczyk, Natalia Bartłomiejczyk, Rafał Bartosiak, dr inż. Adam Rylski, Amelia Salek, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, dr inż. Zdzisława Rowińska,
dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. łódzkiej politechniki. 

reklama

Dr inż. Ewa Chojnacka informuje, że brązowym medalem odznaczono aż sześć projektów. Są to: „Otrzymanie materiałów kamuflażowych do celów wojskowych i operacyjnych” – dr hab. inż. Anna Marzec i dr inż. Bolesław Szadkowski,. „Niskoszumowy nawiewnik wirowy” – dr inż. Joanna Kopania i dr inż. Grzegorz
Bogusławski. „Sposób wytwarzania materiału filtracyjnego o właściwościach hydrofobowych i bakteriobójczych, przeznaczonego do tracheotomii, zwłaszcza na wkład do rurki tracheostomijnej_ - prof. Jacek Sawicki, mgr inż. Paulina Byczkowska, prof. Łukasz Kaczmarek, dr inż. Mariusz Stegliński, Tomasz Warga, mgr inż. Krzysztof Krupanek, dr Witold Jakubowski.  „AdapTable: System do śledzenia i klasyfikacji popularnych obiektów wspomagający współpracę zdalną” – inż. Krzysztof Adamkiewicz, Jędrzej Pietrzak, Bartosz Moczkowski, Amelia Salek, Anna Walczak, mgr inż. Julia Dominiak, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, prof. Andrzej Romanowski. „TextureTouch: Ramię robotyczne do zdalnego odczuwania tekstur” - Natalia Krzyżaniak, mgr inż. Natalia Walczak, Piotr Pomykalski, Weronika Majewska, Anna Walczak, mgr inż. Julia Dominiak, dr Aleksandra Wysokińska, dr inż. Magdalena Wróbel - Lachowska, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, prof. Andrzej Romanowski. „Sposób wytwarzania elektrod kompozytowych do elektrodejonizacji wody na bazie usieciowanego tlenku grafenu” – dr hab. inż. Konrad Dybowski, prof. Łukasz Kaczmarek, prof. Piotr Kula, dr inż. Witold Szymański, Tomasz Warga, mgr inż. Grzegorz Romaniak, Bartosz Bucholc, Magdalena Makowicz, Jan Siniarski, Tomasz Kaźmierczak.

reklama

Najlepsza Inżynieria mechaniczna w Polsce jest na łódzkiej uczelni  

To nie jedyny sukces, którym może się pochwalić uczelni. Jak się okazało łódzka placówka w ogólnoświatowym rankingu Research.com, uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej, została najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią. W tej dziedzinie uwzględniono w sumie 550 placówek z 50 krajów, w tym sześć z Polski. 

To druga edycja rankingu, który swoje wyniki opiera na osiągnięciach i dorobku publikacyjnym, w tym na liczbie cytowań. Ranking Research.com uwzględnił najlepsze uczelnie, których badacze prowadzą pracę naukową w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Cieszy mnie - szczególnie, że sam jestem mechanikiem - awans z czwartego miejsca w Polsce na pozycję lidera.

reklama

 - przyznał rektor prof. Krzysztof Jóźwik. 

Najwyżej z Politechniki Łódzkiej na światowej liście znalazł się prof. Tomasz Kapitaniak, kandydat Politechniki Łódzkiej do prestiżowej Nagrody Heisiga. Uplasował się on na 463. miejsce na 1942. 

Za Politechniką Łódzką znalazły się kolejno: Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Białostocka, AGH i Politechnika Gdańska. Na światowej liście Politechnika Łódzka została sklasyfikowana na 237. miejscu, a Polska z sześcioma afiliacjami naukowymi plasuje się na 19. miejscu. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama