reklama
reklama

Tak powstaje największa atrakcja łódzkiego Orientarium [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trwa budowa łódzkiego Orientarium. Zakończyły się główne prace konstrukcyjne, a przed wykonawcami jeszcze m.in. budowa akrylowego tunelu w akwarium, dzięki któremu będzie można podziwiać rekiny i płaszczki. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na 2021 rok. 
reklama

Akrylowy tunel, który będzie znajdował się na dnie ogromnego zbiornika wodnego, jest jednym z najbardziej widowiskowych elementów powstającego Orientarium. Dzięki niemu zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. rekiny, płaszczki oraz inne morskie zwierzęta, które znajdą się w łódzkim zoo.

!reklama!

Zbudowanie tunelu jest wielkim inżynieryjnym wyzwaniem. Mówił o tym prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego podczas wczorajszej (25 lutego) konferencji prasowej na terenie budowy Orientarium.

- Zbiornik, po dnie którego będziemy spacerowali w akrylowym tunelu ma nieregularny kształt i objętość 2.500 m.sześc. wody. Powierzchnia lustra wody wynosi ok. 776 m kw. W jednej ze ścian będzie zamontowana ogromna szyba o grubości 36 cm. Prace przy montażu tunelu rozpoczęły się 19 lutego 2020 roku. To bardzo złożona i precyzyjna praca, która wymaga szczegółowej koordynacji począwszy od przygotowania węgarków, transportu pionowego i poziomego szkła, ustawienia akryli w docelowym miejscu po jego uszczelnienie. Montaż tunelu zajmie ok. miesiąc - powiedział Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego

Elementy 25-metrowego tunelu powstały w Australii. Jego ściany będą miały 12 centymetrów grubości. Montaż rozpoczął się 19 lutego.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówiła o tym, co jeszcze znajdzie się w pobliżu basenu oraz o tym, dlaczego łódzkie Orientarium będzie tak wyjątkowe.

- Chcemy i zwierzętom, i zwiedzającym stworzyć możliwie najlepsze warunki. Dlatego w basenie budujemy m.in. rafę koralową, a przestronne wybiegi wyposażamy w fosy, skały, czy dodatkową roślinność. Takie obiekty jak Orientarium to wycinki ekosystemów, które dają możliwość trzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze – powiedziała Hanna Zdanowska

Orientarium powinno powitać pierwszych gości w 2021 roku.

Źródło: UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama