W stulecie "Cudu nad Wisłą" ŁKA zaprezentowała skład w patriotycznym malowaniu. Pociągowi nadano w czwartkowe przedpołudnie imię łódzkiego bohatera Bitwy Warszawskiej – Stefana Pogonowskiego.
!reklama!
W hali zachodniej Dworca Łódź Fabryczna otwarto wystawę Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi „Łódzkie ślady wojny polsko-bolszewickiej”. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu artystów Łódzkiego Domu Kultury oraz grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”.
Kim byl Stefan Pogonowski?
Kapitan Stefan Pogonowski należy do wielkich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Był dowódcą I batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, zwanego "Dziećmi Łodzi". Dwukrotny kawaler Krzyża Srebrnego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyża Walecznych oraz Krzyża Niepodległości. Jego imię i nazwisko uwieczniły liczne kroniki wojenne, dzieła historyczne i literackie W okresie międzywojennym był postacią znaną i szanowaną.
Czczono pamięć o nim, a miejsce wiecznego spoczynku otaczano opieką i należytymi honorami. Czas jednak zatarł postać wybitnego oficera w pamięci wielu pokoleń Polaków. Nawet dzisiejsi mieszkańcy Łodzi przechodzą obojętnie obok jego mogiły na cmentarzu katolickim przy ul. Ogrodowej. Niewiele osób zwraca uwagę na piękny pomnik rycerza zakutego w zbroję.
Z kronik wojennych wiemy: "Uderzenie było tak brawurowe i niespodziane, że rozproszyło "żelazny" 242 pułk stojący w Mostkach Wólczańskich. Z rozpędu batalion zaatakował Wólkę Radzymińską, gdzie stał sztab 27 dywizji sowieckiej. Rosjanie wpadli w panikę, zostawili kilkuset zabitych, materiały wojenne.
Był to przełom w działaniach wojennych.
Inicjator tego ataku w Wolce Radzymińskiej, kapitan Stefan Pogonowski, poległ bohaterską śmiercią.
Pociąg ŁKA okolicznościowych barwach będzie kursował między Łodzią a Warszawą.
Źródło: filmpolski.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.