Reklama

Reklama

Takiej łódzkiej pielgrzymki na Jasną Górę jeszcze nie było. Jak wygląda w czasach pandemii? [ZDJĘCIA | WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź – Bóg nas zabiera w drogę i to jest prawda o pielgrzymce. Ta prawda dotyczy tych, którzy mają szczęście iść fizycznie – biorąc udział w tej drodze, ale i dotyczy nas wszystkich jako Kościoła, bo pielgrzymka jest wydarzeniem w życiu całego Kościoła. Ufam, że w jakiejś mierze cały łódzki Kościół w tym wydarzeniu uczestniczy. Od tego bardzo wiele zależy. – mówił metropolita łódzki.

Dziś z samego rana – Mszą świętą celebrowaną przez metropolitę łódzkiego w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi – rozpoczęła się 95. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę, której hasłem jest: JEDEN DUCH, JEDNO SERCE.

 !reklama!

Pomimo trwającej wciąż pandemii koronawirusa covid-19 Archidiecezja Łódzka nie zrezygnowała z trwającej nieprzerwanie 95 lat tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę. Dlatego też w tym roku pielgrzymka ma zupełnie inny charakter, ponieważ odbywa się w tzw. reżimie sanitarnym. W dwu grupach pielgrzymuje codziennie w sumie 100 pątników, a posługuje im grupa 50 osób towarzyszących.

W homilii – podczas liturgii rozpoczynającej pielgrzymkę – abp. Grzegorz Ryś wskazał na to, że – pielgrzymka jest czasem, gdzie jest bardzo wiele okazji do służenia sobie wzajemnie i do świadczenia sobie miłości. Pielgrzymka nie jest wykładem – to są ćwiczenia. Ćwiczenia z miłości. – dodał.

Odwołując się do wydanego niedawno przez Stolicę Apostolską dokumentu na temat parafii – arcybiskup łódzki zauważył, że – byłoby pięknie, gdyby życie w parafii odwzorowywało w jakiejś mierze to, co się dzieje na pielgrzymce. To jest ciekawe, bo zwykle się wydaje, że pielgrzymka jest odskocznią od takiego zwykłego, szarego, życia parafialnego. Możemy się przejść, oderwiemy się od tego, co się dzieje w parafiach. Nie! Ten dokument mówi, popatrzcie na pielgrzymkę, popatrzcie na to, jak Kościół wygląda w pielgrzymowaniu, i spróbujcie coś z tego przenieść w życie parafii. – apelował.

– Po co ja idę na pielgrzymkę? – pytał zebranych metropolita łódzki. – Idę po to, żebyście mogli podejść, niekoniecznie przebijając się przez drzwi kurii. Po co idą księża? Idą po to, żeby przestali wreszcie mieszkać za kratą, na której jest napisane – uwaga zły pies! Możecie podjeść do każdego księdza w każdej chwili – dystans jest zupełnie inny, okazuje się, że nie tracimy autorytetu przez to że dystans jest skrócony. Pielgrzymka pokazuje jakie mogą być relacje, każdy zostaje sobą, każdy zostaje w swojej funkcji, ale nie jesteśmy już porozdzielani w jakiś sposób. A to, co jest najpiękniejsze w pielgrzymce, to liczba ludzi zaangażowanych, właściwie nie ma ludzi zaangażowanych. – podkreślił kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii pątnicy pożegnawszy się z najbliższymi, zmierzeniu temperatury – przez służbę medyczną, oddaniu własnoręcznie podpisanej deklaracji o swoim stanie zdrowia, wyruszyli na pielgrzymi szlak.

– Wyjątkowość tegorocznego pielgrzymowania polega na tym, że idę tylko jeden dzień – jeden odcinek – i nie będę mogła iść całą drogę. – tłumaczy Agnieszka Prusaczyk. – Obok intencji osobistych, są także takie ogólne jak prośba skierowana do Boga o ustanie pandemii koronawirusa, o zdrowie dla chorych i życie wieczne dla ofiar pandemii. – dodaje.

– Dla mnie jest to pierwsza piesza pielgrzymka, gdyż nigdy dotąd nie byłem na pielgrzymce. – tłumaczy Marcin Piotrowski . – Kiedyś sobie obiecałem, że pójdę na Jasną Górę, a teraz Pan Bóg sprawił, że dzięki temu, że można iść jeden dzień, to wreszcie się wybrałem. – podkreśla.

W dniu dzisiejszym uczestnicy pielgrzymki mieli do pokonania dystans blisko 30 km. docierając do kościoła w Dłutowie. Tam po wspólnej modlitwie autokarami powrócą do Łodzi. To nowość tegorocznego pielgrzymowania. Z uwagi na pandemię pątnicy nie nocują – jak to było dotychczas  – u gospodarzy, ale wracają do swoich domów.

95. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę | ks. Tarnawski | Łódź 2020

95. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę | wymarsz | Łódź 2020

Źródło: Archidiecezja Łódzka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy