Początek roku to spore zmiany zarówno dla podróżnych, jak i kierowców.
Planujesz zaparkować w centrum Łodzi? Przygotuj się na większy wydatek
W przypadku komunikacji miejskiej mamy nową taryfę biletową i powrót do standardowego czasu ważności biletów, zmiany czekają także kierowców. W górę mają iść stawki Strefy Płatnego Parkowania – będzie droższa, większa i z wydłużonymi godzinami obowiązywania - docelowo SPP będzie ważne w godzinach 7 - 19 od poniedziałku do piątku.
- Przyszedł ten moment, w którym chcemy zmienić strefę płatnego parkowania w Łodzi. Tych zmian będzie kilka
- mówi Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.
I dodaje:
- Takim jednym z najważniejszych elementów, po co są strefy płatnego parkowania, jest wymuszanie pewnych zachowań i to, że staramy się zmieniać nasze nawyki komunikacyjne, czyli zamiast samochodem przyjechać rowerem lub komunikacją miejską.
Wśród argumentów, które podają urzędnicy są: rotacja miejsc parkingowych, zapewnienie mieszkańcom strefy miejsc do parkowania, zwiększenie ilości podróży komunikacją miejską, więcej pieniędzy na remonty dróg oraz komunikację miejską, a także czyste powietrze i redukcja hałasu – brzmią hasła na urzędowej planszy.
Droższa, większa i z wydłużonymi godzinami - jaka będzie Strefa Parkowania Parkowania w 2025 roku?
Na środowej sesji (15 stycznia) Rady Miejskiej w Łodzi ma także zostać ogłoszony zespół ds. parkowania, który ma analizować projekt powiększenia Strefy Płatnego Parkowania.
- Parkowanie w Łodzi to nie tylko opłaty, ale to również cała strefa parkowania
- mówi Beata Bilska, radna Koalicji Obywatelskiej, Zieloni.
I dodaje:
- To również coś, co my roboczo nazywamy "doszczelnieniem" tej strefy, czyli żebyśmy wszyscy byli traktowani równo i sprawiedliwie, żeby nie było tak, że jeśli ktoś jest sprytniejszy to znajduje sobie miejsca tak zwane dzikie parkingi i tam zostawia auto, tylko żeby zadbać również o te przestrzenie, żeby były płatne i żebyśmy jeśli na nich parkujemy to żeby były pobierane opłaty.
Wśród zmian, które ogłaszają radni jest także podział na łodzian i przyjezdnych. System będzie podzielony na samochody z tablicami rejestracyjnymi, które rozpoczynają się na EL oraz na te z innym początkiem.
W przypadku, gdy mamy samochód na leasing lub gdy mieszkamy w Łodzi, ale mamy nieprzerejestrowany samochód możemy zgłosić do ZDiT wyjątek.
- Po raz pierwszy rozgraniczamy parkowanie dla mieszkańców Łodzi i dla pozostałych kierowców, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, załatwiają sprawy, ale nie płacą tu podatków, nie uczą się i nie mieszkają, dlatego będziemy mieli dwie stawki dla łodzian i dla tych spoza łodzi
- mówi Tomasz Kasprzak, radny klubu Koalicja Obywatelska.
Od kiedy zacznie obowiązywać nowa Strefa Płatnego Parkowania w Łodzi?
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi mówi o dwóch datach wdrażania nowości dla kierowców. Pierwsza część od 1 maja, druga od października.
- Planowane zmiany zakładamy wprowadzić od 1 maja i chcemy zmienić zarówno stawki, jak i też obszar strefy dotyczący Śródmieścia. Natomiast od października będą wprowadzone zmiany związane z cennikiem dla osób przyjezdnych spoza Łodzi, strefą Radiostacji, gdzie tutaj na wniosek mieszkańców również pojawi się strefą płatnego parkowania
- zapowiada Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.