Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa - subwencja z PFR. Na co można wykorzystać środki, a na co nie? [PORADNIK]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tarcza antykryzysowa - subwencja z PFR. Na co można wykorzystać środki, a na co nie? [PORADNIK] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W związku z trwającą epidemią koronawirusa do polskiego systemu prawnego wprowadzono szereg rozwiązań umożliwiających przedsiębiorcom, uzyskanie pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Reklama

Ważnym instrumentem pomocy finansowej są subwencje finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

!reklama! 

Uwzględniając fakt, iż wysokość otrzymanych subwencji przez firmy z sektora MŚP może sięgać kwoty 3.500.000 zł, a podmiot udzielający pomocy w ramach subwencji ma szerokie możliwości kontroli sposobu wydatkowania środków pomocowych z zastrzeżeniem możliwości żądania ich zwrotu, przedsiębiorcy z duża rozwagą winni podejść do kwestii wydatkowania tych środków.

Dla ustalenia dopuszczalnego przeznaczenia środków z subwencji PFR, niezbędne jest sięgnięcie do:

 • ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku Szczególne instrumenty wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,
 • Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich firm”.
 • umowy zawartej z PFR S.A.

Przeznaczenie środków z subwencji

Przedsiębiorca będzie uprawniony do wykorzystania otrzymanej subwencji na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym:

 • kosztów wynagrodzeń pracowników (należy przy tym pamiętać, że w przypadku uzyskania innej finansowej pomocy od państwa nie można "dublować" pokrywania tych samych wydatków z różnych źródeł, tzn. jeśli przedsiębiorca będący pracodawcą jest beneficjentem programu tarczy PFR oraz innego wsparcia, na przykład z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, to może on pokryć pensję i składki ubezpieczeniowe danego pracownika tylko z jednego programu),
 • kosztów zakupów towarów i materiałów,
 • kosztów usług obcych,
 • bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego,
 • kosztów najmu (lub innych umów o podobnym charakterze) nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej,
 • wszelkich należności o charakterze publicznoprawnym,
 • zakupu urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej,
Otrzymana subwencja, nie będzie mogła zostać wykorzystana:

 • na przedterminową spłatę kredytów powyżej 25% kwoty przyznanej Subwencji (ograniczenie nie dotyczy pożyczek i rat leasingowych, z zachowaniem pozostałych ograniczeń),
 • na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu (zakaz akwizycji),
 • na płatności do właściciela, ani osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem podmiotu, który otrzymał subwencję.
O ile dwa pierwsze wyłączenia nie powinny budzić poważniejszych wątpliwości, to ustalenie kręgu  podmiotów powiązanych, może sprawić sporo kłopotu. Wynika to z fakt, bardzo szerokiej definicji podmiotów powiązanych funkcjonującej w naszym porządku prawnym. W przypadku wątpliwości w tym zakresie, mając na względzie poważne konsekwencje związane z niewłaściwym przeznaczeniem środków z subwencji, zasadnym będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Niemniej istotną kwestią, jest również należyte ewidencjonowanie wydatkowania środków przyznanych w ramach subwencji, pozwalające w przyszłości bezproblemowo sprostać ewentualnej kontroli ze strony instytucji przekazującej środki. Sposób ewidencjonowania tych wydatków będzie ściśle powiązany z formą prawną beneficjenta, sposobem prowadzenia księgowości i specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku wątpliwości w powyższym zakresie również zasadne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy