Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa w praktyce. Kto jest uprawniony do świadczenia postojowego? [GŁOS EKSPERTA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tarcza antykryzysowa w praktyce. Kto jest uprawniony do świadczenia postojowego? [GŁOS EKSPERTA] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tarcza antykryzysowa przewiduje świadczenie postojowe dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów oraz wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, o ile nie podlegają ubezpieczeniom z innego tytułu oraz są obywatelami RP lub posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski obywatelami państw UE lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu albo cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Polski.

Reklama

!reklama!

Zleceniobiorca ma prawo do świadczenia postojowego, jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r., a przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W stosunku do osób wykonujących więcej niż jedną umowę cywilnoprawną, gdy suma przychodów z tych umów cywilnoprawnych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnej płacy, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.

Przedsiębiorca ma prawo do świadczenia postojowego, jeżeli rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. i nie zawiesił jej prowadzenia oraz jeżeli przychód z tej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Jeśli przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej po 31 stycznia 2020 r., prawo do świadczenia postojowego przysługuje, jeśli przychód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Osobie prowadzącej działalność gospodarczą, opłacającej zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej i korzystającej ze zwolnienia sprzedaży od VAT, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy