reklama
reklama

Te badania powinno się wykonać. Zakażenie długo nie daje objawów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Te badania powinno się wykonać. Zakażenie długo nie daje objawów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wirus może się rozwijać w organizmie latami, nie dając żadnych objawów, a nieraz prowadząc do raka i marskości wątroby. Mowa o wirusie HCV, na którego narażony może być każdy.
reklama

W Łodzi rozpoczęły się bezpłatne badania, dzięki którym jest możliwe zdiagnozowanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Naprawdę warto się przebadać, gdyż wirus HCV może rozwijać się w organizmie nawet przez wiele lat i nie dawać choremu żadnych objawów. Niestety, u części zakażonych tym wirusem dochodzi do nowotworu i marskości wątroby.

- Dlatego zapraszamy zainteresowane osoby w wieku 25-59 lat. Badania można zrobić w przychodniach należących do 4 naszych, miejskich centrów medycznych: Widzew, Górna, Polesie i Rydygier oraz szpital UMed przy ul. Pomorskiej 251 (CKD). Jest bezpłatne. Dostępne po prostu dla mieszkańców Łodzi: nawet bez ubezpieczenia. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja. Zgłaszamy się tylko do wybranego laboratorium i wykonujemy proste badanie. Do badania pobierana jest krew, badanie stwierdza zaś obecność przeciwciał anty-HCV - tłumaczy Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Zagrożenie wirusem HCV

Narażony na zakażenie wirusem HCV jest dosłownie każdy, a szczególnie takie badanie powinny wykonać osoby zamieszkujące z nosicielem HCV, hospitalizowane w ciągu ostatnich 15 lat, dializowane, poddające się podstawowym zabiegom medycznym – takim jak wizyta u stomatologa, czy zabiegom upiększającym typu: tatuaże, kolczykowanie, wizyty w salonach kosmetycznych. Zagrożeni HCV są też ludzie przyjmujący narkotyki

- Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, czyli nie wiemy, że jesteśmy chorzy, nie leczymy się, choroba postępuje, a my zakażamy innych. Tymczasem nie ma na nią szczepionki. Badanie umożliwia wykrycie wirusa i podjęcie leczenia. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka - wyjaśnia dr Maria Gawin-Szermer, lekarz chorób wewnętrznych z poradni Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Piotrkowskiej 113

Badania są darmowe, nawet bez ubezpieczenia

Lista placówek, gdzie wykonywane są badania dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi oraz w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi (tel.: 42 638 47 34). Akcja badań w kierunku wykrycia HCV w Łodzi będzie prowadzona do 31 grudnia br. Szacuje się, że skorzysta z nich około 1455 osób. Całkowity koszt realizacji kampanii wynosi ok. 70 tys. zł. W ubiegłym roku udało się w Łodzi przebadać 1722 osoby, a 12 z nich zostało skierowanych do dalszego zbadania.

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama